Ο Ολυμπιακός με φόρα από τις τρεις συνεχόμενες νίκες του σε πρωτάθλημα και Ευρωλίγκα, πήγε στο δυνατό Λαύριο. Στόχος του φυσικά  να συνεχίσει το σερί νικών του. Διαιτητές: Φούφης-Κάρδαρης-Πουρσανίδης Κ. (Παλάτος) Γήπεδο: Κλειστό Γυμναστήριο Λαυρίου (Λαύριο) Λαύριο – Ολυμπιακός 72 – 108 Τρελό το ξεκίνημα του αγώνα από Λαύριο και Ολυμπιακό, με τους γηπεδούχους να πετυχαίνουν  […]

Ο Ολυμπιακός με φόρα από τις τρεις συνεχόμενες νίκες του σε πρωτάθλημα και Ευρωλίγκα, πήγε στο δυνατό Λαύριο. Στόχος του φυσικά  να συνεχίσει το σερί νικών του.

Διαιτητές: Φούφης-Κάρδαρης-Πουρσανίδης Κ. (Παλάτος)

ΓήπεδοΚλειστό Γυμναστήριο Λαυρίου (Λαύριο)

Λαύριο – Ολυμπιακός 72 – 108

Τρελό το ξεκίνημα του αγώνα από Λαύριο και Ολυμπιακό, με τους γηπεδούχους να πετυχαίνουν  3/3 τρίποντα και τους φιλοξενούμενους να βάζουν 5/5 δίποντα. Οι άμυνες πήγαν περίπατο, και πρωταγωνιστές οι επιθέσεις.

Μετά τα απανωτά λάθη του φιλοξενούμενου στην άμυνα, και το τάιμ άουτ του Μπαρτζώκα, έκανε ένα ξέσπασμα και πήρε κεφάλι στην 1η περίοδο με 22 – 29.

Ο Ολυμπιακός καλύτερος αλλά ο Μουράτος να κερδίζει τις εντυπώσεις στο πρώτο ημίχρονο. ο Λαύριο είχε στο ημίχρονο 10/19 δίποντα, 3/9 τρίποντα και 9/13 βολές, και 17 ριμπάουντ. Από την άλλη πλευρά ο Ολυμπιακός 16/23 δίποντα, 4/12 τρίποντα και 5/8 βολές, 19 ριμπάουντ.

Ο φιλοξενούμενος εκμεταλλεύτηκε τα λάθη του γηπεδούχου και έκανε την διαφορά, με το σκορ να είναι 38 – 49.

Στο δεύτερο ημίχρονο είχαμε μονόλογο της ομάδας του Μπαρτζώκα, που ήταν μαγικός. Πέτυχε σκορ 13 – 39 το 3ο δεκάλεπτο, και αυτό τα λέει όλα.

Με 88 πόντους σε 30 λεπτά, 17 ασίστ και 3 λάθη. Μαγική εικόνα.

Το Λαύριο ήταν σαν μην μπήκε ποτέ στο παρκέ. Ίσως έμεινε από δυνάμεις από τον Ευρωπαϊκό του αγώνα πριν λίγες ημέρες.

Η 4η περίοδος είχε αποκτήσει διαδικαστικό χαρακτήρα.

Δεν υπάρχει λόγος να μιλήσουμε για τακτικές και αναλύσεις. Ο Ολυμπιακός πήρε μια εύκολη νίκη και συνεχίζει να τρομάζει τους αντιπάλους του. Ο Ντόρσει απολαυστικός και ουσιαστικός. Από πολύ κοντά και ο Παπανικολάου που την φετινή χρονιά θυμίζει τον καλό εαυτό του.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-29, 38-49, 51-88, 72-108