Ο Ολυμπιακός υποδέχθηκε την Ζαλγκίρις για την 4η αγωνιστική της Euroleague. Με τους Πειραιώτες να έρχονται από άτυχη ήττα την προηγούμενη αγωνιστική και να ψάχνουν την νίκη ψυχολογίας. Ολυμπιακός – Ζαλγκίρις 83 – 68 Από την άλλη, η ομάδα του Σάρας Γιασικεβίτσιους κυνηγούσε το “διπλό” κόντρα σε έναν αρκετά ισχυρό αντίπαλο. Το κακό πρώτο δεκάλεπτο […]

Ο Ολυμπιακός υποδέχθηκε την Ζαλγκίρις για την 4η αγωνιστική της Euroleague. Με τους Πειραιώτες να έρχονται από άτυχη ήττα την προηγούμενη αγωνιστική και να ψάχνουν την νίκη ψυχολογίας.

Ολυμπιακός – Ζαλγκίρις 83 – 68

Από την άλλη, η ομάδα του Σάρας Γιασικεβίτσιους κυνηγούσε το “διπλό” κόντρα σε έναν αρκετά ισχυρό αντίπαλο.

Το κακό πρώτο δεκάλεπτο δεν ήταν αρκετό για να κοστίσει στους Πειραιώτες. Οι φιλοξενούμενοι πήραν μεν το προβάδισμα με 12-23. Όμως ο Ολυμπιακός υπό τις οδηγίες του Μπαρτζώκα ισορρόπησε και έσβησε το κακό ξεκίνημα. Το επιμέρους 24-16 στο 2ο δεκάλεπτο έστειλε το ημίχρονο στα ίσα (36-39).

Από κει και πέρα ήταν η σειρά του Ολυμπιακού να ξεφύγει και να μην κοιτάξει πίσω. Ονειρεμένη 3η περίοδος με εξαιρετική ευστοχία και μόλις 10 πόντοι στο καλάθι των Πειραιωτών.

Για τον Ολυμπιακό ξεχώρισαν οι Σάσα Βεζένκοφ και ο Κώστας Σλούκας, ο οποίος ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 17 πόντους.

Το φινάλε ήταν βατό για τον Ολυμπιακό. Ο οποίος επικράτησε με το άνετο 83-68 και κοιτάζει ψηλά στην βαθμολογία της φετινής euroleague.