Ο Κολοσσός μετά την ήττα της πρεμιέρας  με 81-77 στη Λάρισα, θέλει να βρει το πρώτο ροζ φύλλο για την φετινή χρονιά. Από την άλλη ο Απόλλωνας πήρε την νίκη επι του Ιωνικού (80-72) στην Πάτρα. Οι διαιτητές: Κορομηλάς, Τζιοπάνος, Ζακεστίδης Γήπεδο: Kallithea Palais des Sports (Ρόδος) – 2η αγωνιστική Basket League ΟΙ γηπεδούχοι κατάφεραν να πάρουν […]

Ο Κολοσσός μετά την ήττα της πρεμιέρας  με 81-77 στη Λάρισα, θέλει να βρει το πρώτο ροζ φύλλο για την φετινή χρονιά. Από την άλλη ο Απόλλωνας πήρε την νίκη επι του Ιωνικού (80-72) στην Πάτρα.

Οι διαιτητές: Κορομηλάς, Τζιοπάνος, Ζακεστίδης

ΓήπεδοKallithea Palais des Sports (Ρόδος) – 2η αγωνιστική Basket League

ΟΙ γηπεδούχοι κατάφεραν να πάρουν την πρώτη τους νίκη στο πρωτάθλημα. Ο Κολοσσός κέρδισε με 73 – 56 τον Απόλλωνα, και η νίκη μπορεί να δείχνει εύκολη, αλλά ας είναι καλά η 4η περίοδος. Η μεγάλη διαφορά ήρθε από ένα ξέσπασμα στην 4η περίοδο με ένα σερί 20-4.  Τότε μίλησαν οι Γουίλιαμς – Μέσιτσεκ που πήραν την ομάδα στις πλάτες τους.

Αρνητικός παράγοντας για την ομάδα του Απόλλωνα τα πολλά λάθη στον αγώνα.

Κολοσσός: 18/31 δίποντα, 9/22 τρίποντα, 10/12 βολές, 37 ριμπάουντ (34 αμυντικά – 3 επιθετικά), 22 ασίστ, 5 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 13 λάθη

Απόλλωνας: 11/29 δίποντα, 8/25 τρίποντα, 10/13 βολές, 33 ριμπάουντ (27 αμυντικά – 6 επιθετικά), 9 ασίστ, 7 κλεψίματα, 14 λάθη

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-25, 30-37, 53-52, 73-56