Ο Άρης «πλήρωσε» την κακή του τρίτη περίοδο και δεν κατάφερε να χαροποιήσει τους 3.500 φιλάθλους του που βρέθηκαν στο Αλεξάνδρειο, γνωρίζοντας την πέμπτη του συνεχόμενη ήττα εντός έδρας από τον Κολοσσό Ρόδου με 81-85. Ο Άρης είχε έντονο επιθετικό πρόβλημα μιας και εκτός από τον Χάνλαν που τελείωσε τον αγώνα με 33 πόντους. Δεν […]

Ο Άρης «πλήρωσε» την κακή του τρίτη περίοδο και δεν κατάφερε να χαροποιήσει τους 3.500 φιλάθλους του που βρέθηκαν στο Αλεξάνδρειο, γνωρίζοντας την πέμπτη του συνεχόμενη ήττα εντός έδρας από τον Κολοσσό Ρόδου με 81-85.

Ο Άρης είχε έντονο επιθετικό πρόβλημα μιας και εκτός από τον Χάνλαν που τελείωσε τον αγώνα με 33 πόντους. Δεν υπήρχε άλλη αξιόπιστη επιλογή. Ενώ η δυσλειτουργία φαίνεται και από τις συνολικά μόλις 6 ασίστ που είχε στον αγώνα. Εναντι 19 των αντιπάλων του.

Αμυντικά οι «κίτρινοι» δεν έδειξαν ένα πρόσωπο ανάλογο με αυτό των δύο προηγούμενων αγώνων. Μιας και είχε πρόβλημα στην περιφέρεια, όπου έδωσε αρκετά… ελεύθερα σουτ, ενώ και στα ριμπάουντ αντιμετώπισε πρόβλημα.

Ο Άρης χάρη στο επιθετικό ταλέντο του Χάνλαν κατάφερε να αντιδράσει στο 2-4 του Κολοσσού. Και να μπορέσει με ένα σερί 11-0, να προηγηθεί με 13-4 στο 5ο λεπτό και με 168 στο 8ο λεπτό. Όμως τα δύο γρήγορα φάουλ που χρεώθηκε ο Καναδός σκόρερ του Άρη. Ο οποίος είχε 10 πόντους σε εκείνο το χρονικό σημείο, ανάγκασαν τον Καστρίτη να τον περάσει εκτός για αρκετά λεπτά.

Ο Άρης στο πρώτο μέρος είχε μεγάλο πρόβλημα στις συνεργασίες κάτι που αποτυπώνονταν και από τις μόλις 3 ασίστ στο συγκεκριμένο χρονικό διάστημα.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν κακό για τον Άρη. Ο οποίος παρά τους 14 πόντους του Χάνλαν, είχε έντονο επιθετικό πρόβλημα μιας και μόνο ο Καναδός αποτελούσε «απειλή» για τον Κολοσσό. Αμυντικά οι «κίτρινοι» επίσης είχαν προβλήματα, κυρίως στην περιφέρεια μιας και έδιναν… το τρίποντο στον αντίπαλο.

Ο Κολοσσός προηγήθηκε με 48-55 στο 27ο λεπτό ενώ η διαφορά έφτασε στους δέκα πόντους (53-63) στο 29ο λεπτό, πριν το 57-67 στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Η εικόνα του Άρη δεν άλλαξε στα πρώτα λεπτά της τέταρτης περιόδου μιας και ο Κολοσσός προηγήθηκε με 11 πόντους (57-68).

Οι παίκτες του Καστρίτη προσπάθησαν για την τελική τους αντεπίθεση, μειώνοντας σε 69-73 στο 37΄και 30΄΄. Αλλά η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη, ο Άρης… έμεινε στην επίθεση από επιλογές. ο Κολοσσός ήταν εύστοχος από την γραμμή των βολών, κυρίως με τον Τιλί ο οποίος είχε στα τελευταία λεπτά 10/10 βολές, για να φτάσει στο τελικό 81-85.

Τα δεκάλεπτα: 19-17, 39-38, 57-67, 81-85.