Ισοφάρισε σε 1-1 νίκες τους τελικούς του γαλλικού πρωταθλήματος.

Σε εξέλιξη βρίσκονται τα πλέι οφ στη Γαλλία. Έχουμε φθάσει στους τελικούς, με τις ομάδες να δίνουν «μάχη» για την κατάκτηση του τίτλου.

Η Βιλερμπάν «σκούπισε» με 3-0 την Ντιζόν κι έγινε η πρώτη ομάδα που πέρασε στους τελικούς. Στον άλλον ημιτελικό, η Μονακό απέκλεισε με 3-1 της Ορτέζ.

Το συγκρότημα του Τι Τζέι Πάρκερ ήταν πρώτο στην κανονική περίοδο με 26 νίκες και οκτώ ήττες. Οι φιλοξενούμενοι ήταν δεύτεροι με 25-9.

To πρώτο ματς έλαβε χώρα στο «Astroballe», με τους Μονεγάσκους να κάνουν το «μπρέικ» με 82-74 και να παίρνουν το προβάδισμα για την κατάκτηση του φετινού πρωταθλήματος.

Το δεύτερο παιχνίδι διεξήχθη και πάλι στη Βιλερμπάν, με τους γηπεδούχους να είναι αυτήν τη φορά σοβαροί και να «καθαρίζουν» την επικράτησή τους από το πρώτο ημίχρονο, όταν βρέθηκαν μπροστά στο σκορ με 50-23.

Με το τελικό 91-54 ισοφάρισαν σε 1-1 τη σειρά, η οποία θα μεταφερθεί τώρα στο πριγκιπάτο και το «Salle Gaston Medecin».

Ο Ντίλαν Οσετκόφσκι (13π.) και ο Μάρκος Νάιτ (11π.) ηγήθηκαν επιθετικά των γηπεδούχων. Πήραν όλοι χρόνο συμμετοχής και σκόραραν άπαντες.

Ο Ιμπραχίμα Φολ Φαγέ (10π.) ήταν ο μοναδικός παίκτης με διψήφιο αριθμό πόντων για τους φιλοξενούμενους. Ο Μάικ Τζέιμς έμεινε στους 6π. με 3/4 βολές, 0/5 δίποντα και 1/4 τρίποντα.

Κάτοχος του τίτλου είναι η Βιλερμπάν, η οποία κατέκτησε πέρυσι το 20ό πρωτάθλημά της. Είναι και η πολυνίκης ομάδα της LNB, με τη δεύτερη Λιμόζ να έχει έντεκα. Ο τελευταίος των «λιμουζό», όμως, χρονολογείται προ καιρού, συγκεκριμένα το 2015.