Το Μουντομπάσκετ γυναικών ξεκίνησε δυναμικά

Το Μουντομπάσκετ γυναικών ξεκίνησε δυναμικά, με τις 3 πρώτες αναμετρήσεις να ολοκληρώνονται τα ξημερώματα Ελλάδας. Με ΗΠΑ, Καναδά και Πουέρτο Ρίκο να κάνουν την διαφορά και να ξεκινούν με το δεξί στους ομίλους.

Πιο αναλυτικά:

ΗΠΑ – Βέλγιο 87-72

Ανώτερες οι Αμερικανίδες σε όλη την διάρκεια της αναμέτρησης, με το εντυπωσιακό επιμέρους 32-22 στο πρώτο δεκάλεπτο να δείχνει τις διαθέσεις τους. Οι Βελγίδες όμως κατάφεραν να μείνουν κοντά στο σκορ σε όλο το ματς. Με την Μπριάνα Στιούαρντ να κλέβει την παράσταση με 22 πόντους και να βγαίνει MVP, χαρίζοντας την νίκη στις ΗΠΑ.

Καναδάς Σερβία 67-60

Κλειστό παιχνίδι με τον Καναδά να δείχνει πως έχει το ταλέντο για την έκπληξη, απέναντι σε μια παραδοσιακή δύναμη, όπως η Σερβία. Κομβικό το 2ο δεκάλεπτο για τις Καναδέζες, με την Τόμσον να είναι η κορυφαία και να χαρίζει την νίκη με εξαιρετικη΄εμφάνιση.

Βοσνία – Πουέρτο Ρίκο 58-82

Ανώτερο και σαρωτικό το Πουέρτο Ρίκο απέναντι στη Βοσνία. Σε ένα παιχνίδι που δεν ήταν και τόσο ενδιαφέρον, μιας και η διαφορά ξέφυγε εύκολα και οι αντίπαλοι δεν ακολουθούσαν σε ρυθμό. Τα εύστοχα τρίποντα και ο ρυθμός ήταν τρομερός από τις Πορτορικανές. Με την Αρέλα Γκιράντες να είναι η κορυφαία του γηπέδου.