Οι Πειραιώτες κέρδισαν και τους «πράσινους» και συνεχίζουν πρώτοι.

Ο Ολυμπιακός υποδέχθηκε στο ΣΕΦ τον Παναθηναϊκό, στο πλαίσιο της 32ης αγωνιστικής της Ευρωλίγκας, κι έφθασε στη νίκη με 81-73.

Αυτή ήταν η 13η διαδοχική νίκη των Πειραιωτών στο ντέρμπι «αιωνίων», η οποία τους διατήρησε στην κορυφή της κατάταξης στην κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση της γηραιάς ηπείρου.

Το «τριφύλλι», από την πλευρά του, έμεινε στη 16η θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Oι «πράσινοι» αγωνίστηκαν στο δεύτερο ημίχρονο χωρίς τον Ματ Τόμας εξαιτίας ενοχλήσεων στη μέση.

Περιφερειακή αστοχία και αμυντικά κενά δεν επέτρεψαν αρχικά στους παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα να επιβάλουν τον ρυθμό τους.

Οι δύο ομάδες έδωσαν μάχη σώμα με σώμα, στο πρώτο δεκάλεπτο, ενώ η ολοκλήρωσή του βρήκε τον Παναθηναϊκό στο +1 (16-17).

Οι «πράσινοι» προηγήθηκαν και με 6π. (16-22 στο 11’), όμως, η εξαιρετική συνεργασία των Κώστα Σλούκα και Ταρίκ Μπλακ επέτρεψε στην ομάδα τους να φέρει με ένα σερί 9-0 τα πάνω-κάτω (25-22 στο 13’).

Όμως, ο Αμερικανός σέντερ «φορτώθηκε» νωρίς με δύο φάουλ, ο Γιώργος Μπαρτζώκας αναγκάστηκε να τον αποσύρει για να τον προφυλάξει και οι ισορροπίες διαταράχθηκαν ξανά.

Ο Παναθηναϊκός κέρδισε τη μάχη των ριμπάουντ (21-15), κυκλοφόρησε καλύτερα την μπάλα στην επίθεση και εκμεταλλευόμενος τα τραγικά ποσοστά των γηπεδούχων από την γραμμή του τριπόντου (0/9), ανέκτησε το προβάδισμα και έκλεισε το πρώτο εικοσάλεπτο στο +5 (33-38).

Στην επανάληψη το σκηνικό άλλαξε άρδην. Οι «ερυθρόλευκοι» πίεσαν στην άμυνα, «χτύπησαν» στην επίθεση με τους Σάσα Βεζένκοφ και Μουστάφα Φαλ και με ένα επί μέρους σκορ 10-1 (44-39 στο 23’) πήραν στα χέρια τους τα ηνία του αγώνα.

Βασιζόμενοι σταθερά στην καλή τους άμυνα και παρά τις χαμένες βολές, αλλά και το 1/14 τρίποντα (ως το μοναδικό «ερυθρόλευκο» εύστοχο σουτ από τα 6.75μ. πέτυχε στο 27’ ο Κώστας Παπανικολάου), ο Ολυμπιακός αύξησε κι άλλο τις αποστάσεις 9π. (57-48 στο 30’).

Ο Παναθηναϊκός δεν εγκατέλειψε τη μάχη… Εκμεταλλεύτηκε την επιθετική δυστοκία των αντιπάλων στο ξεκίνημα του 4ου δεκαλέπτου και με ένα σερί 8-0 μείωσε στον πόντο (57-56 στο 32’).

Το ματς παρέμεινε ντέρμπι μέχρι το 38’ (73-70), όμως, Τόμας Γουόκαπ και Ταρίκ Μπλακ ανέλαβαν δράση και «καθάρισαν» την υπόθεση νίκη.

Δεκάλεπτα: 16-17, 33-38, 57-48, 81-73.

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 11 (2/3 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 4/4 βολές, 7 ριμπάουντ, 13 ασίστ, 5 κλεψίματα, 4 λάθη), Λούντζης, Λαρεντζάκης 5, Φαλ 8 (4/5 δίποντα, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Σλούκας 5 (1/4 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 3/3 βολές, 2 ασίστ), Βεζένκοβ 19 (5/6 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 6/8 βολές, 3 ριμπάουντ), Παπανικολάου 3 (1), Μπόλομποϊ, Πίτερς 4, Μπλακ 21 (7/8 δίποντα, 7/7 βολές), ΜακΚίσικ 5.

Παναθηναϊκός (Σερέλης): Λι 15 (3/6 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 3/6 βολές, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 5 λάθη), Παπαγιάννης 4 (4/4 βολές), Μποχωρίδης, Γουίλιαμς 9 (1), Αγραβάνης, Γ. Καλαϊτζάκης 2, Τόμας 2, Μπέικον 14 (3/6 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 5/5 βολές, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Γκριγκόνις 8 (2), Μαντζούκας 8 (2), Γκουντάιτις 12 (5/6 δίποντα, 2/2 βολές, 6 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα).