Δέκατη ήττα σε ισάριθμα ματς για τις «ερυθρόλευκες» στην Ευρωλίγκα Γυναικών.

Η γυναικεία ομάδα μπάσκετ του Ολυμπιακού είχε εξ αρχής δύσκολο έργο κόντρα στο απόλυτο φαβορί της φετινής Ευρωλίγκας Γυναικών, τη Φενέρμπαχτσε, και ηττήθηκε με 92-58 στο ΣΕΦ για τη 10η αγωνιστική.

Στο πιο δυνατό ματς φέτος στην κορυφαία ευρωπαϊκή διασυλλογική διοργάνωση, κόντρα στην πανίσχυρη τουρκική ομάδα, με το τεράστιο μπάτζετ και τα πολλά «αστέρια» από το WNBA, οι νταμπλούχες Ελλάδας προσπάθησαν για το καλύτερο αποτέλεσμα στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας, όμως δεν τα κατάφεραν και γνώρισαν, τελικά, την ήττα.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε δυνατά στο ματς και στο 7:19 του πρώτου δεκάλεπτου προηγήθηκε με +5 (10-5), με τζαμπ σουτ της Σταμολάμπρου (7:19), με τη Φενέρμπαχτσε να προσπερνάει με 14-10.

Η Δίελα μείωσε σε 14-13 (4:08), όμως οι νταμπλούχες Ελλάδας «έκλεισαν» την πρώτη περίοδο πίσω με 25-15.

Στο 6:19 του δεύτερου δεκάλεπτου, ο Ολυμπιακός πλησίασε σε 39-20, με λέι απ της Σταμολάμπρου, η Γκούσταφσον μείωσε σε 48-25 (1:30), με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με 51-25 υπέρ των φιλοξενούμενων.

Στο 4:25 της τρίτης περιόδου, η Γκούσταφσον μείωσε σε 61-31, με ωραίο καλάθι, όμως οι Τουρκάλες έφτασαν στο 69-36.

Με τζαμπ σουτ της Σταμολάμπρου, στα 21 δευτερόλεπτα, οι «ερυθρόλευκες» μείωσαν σε 69-40, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το τρίτο δεκάλεπτο.

Στο 8:58 της τελευταίας περιόδου, η Σταμολάμπρου μείωσε σε 69-43, με μία βολή, με την Αγιούσο να σκοράρει τρίποντο (8:01), για το 69-46.

Ο Ολυμπιακός προσπάθησε να μειώσει τη διαφορά στα τελευταία λεπτά, ωστόσο ηττήθηκε, τελικά, με 92-58 από την τουρκική ομάδα.

Δεκάλεπτα: 15-25, 25-51, 40-69, 58-92.

Ολυμπιακός (Νίκλας): Αγιούσο 9 (2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 4 λάθη), Δίελα 3 (1), Γκούσταφσον 17 (8/12 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 1/1 βολή, 8 ριμπάουντ), Σκόριτς 4, Σύρρα, Γκουζέλου, Σουκ 2 (1/8 σουτ), Σταμάτη 13 (3/7 τρίποντα), Σταμολάμπρου 10 (1/4 τρίποντα, 7 ριμπάουντ).

Όλες οι τελευταίες Ειδήσεις για Euroleague (W)