Την υπέρβαση θα πρέπει να κάνουν οι «πράσινες» στο Ισραήλ για να περάσουν στους «16».

Ο Παναθηναϊκός στο πρώτο του παιχνίδι για τη φάση των «32» του Eurocup Γυναικών ηττήθηκε στο κλειστό του ΟΑΚΑ με 67-60 από την Ελιτζούρ Χολόν.

Μετά τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης η ισραηλινή ομάδα πήρε τα ηνία του αγώνα, έλεγξε το ρυθμό και άρχισε να χτίζει διάφορα.

Ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να αντιδράσει στο τέταρτο δεκάλεπτο, μείωσε στους πέντε πόντους (65-60) 40 δευτερόλεπτα από το τέλος, με την Ελιτζούρ να φτάνει τελικά στη νίκη με 67-60, παίρνοντας το προβάδισμα για την πρόκριση στην επόμενη φάση.

Να σημειωθεί ότι ο επαναληπτικός θα γίνει στο Ισραήλ στις 12 Ιανουαρίου.

Δεκάλεπτα: 16-21, 28-41, 43-51, 60-67.

Παναθηναϊκός (Καπογιάννη): Χαρισταινίδου 2, Παυλοπούλου 12 (2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Πότερ 9 (3/9 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 9 ριμπάουντ), Ριντ 17 (5/14 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 4/7 βολές, 7 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 1 λάθος, 1 κλέψιμο σε 38’19”), Σωτηρίου 7 (1/5 σουτ, 4/4 βολές), Αλεξανδρή 5 (1), Μπουντούρη, Κωτούλα, Θεοδωρομανωλάκη 6 (2), Ζιάκα 2.

Ελιτζούρ Χολόλ (Ινμπάρ): Χάρντεν 6 (2/8 σουτ, 1/1 βολή, 6 ασίστ), Χαρτ 18 (6/12 δίποντα, 6/6 βολές, 8 ριμπάουντ), Ιβάνοβιτς 9 (1), Λουσέτ 5 (1), Σιμς 15 (6/20 σουτ, 1/2 βολές, 11 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Μπαλτκογιένε 5, Ράμπερ 9 (4/12 σουτ, 1/2 βολές, 14 ριμπάουντ).