Σε αγώνα κατάταξης για τις θέσεις 5-8 κέρδισε το Βέλγιο, και στον τελευταίο της αγώνα αντιμετώπισε την Ουγγαρία με φόντο την 5η θέση.

Συνέχεια στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα γυναικών, με την Ελλάδα στις κορασίδες, κόντρα στην Ουγγαρία για τις θέσεις 5-6 στο EuroBasket U16.

Η ήττα από τη Γαλλία στην πρώτη αγωνιστική του EuroBasket U16 χτύπησε το καμπανάκι και η ομάδα του Γιάννη Κτιστάκη κέρδισε εύκολα την Δανία στην συνέχεια την Τσεχία και  Λετονία.

Στον πέμπτο αγώνα της για την φάση των 8 η Ελλάδα αντιμετώπισε την ομάδα της Ισπανίας αλλά στο δεύτερο ημίχρονο δεν τα καταφέραν οι Ελληνίδες.

Αν και στην πρώτη περίοδο η Ελληνική ομάδα μπήκε πολύ δυνατά και πήρε μια σημαντική διαφορά με 8-17, στην συνέχεια οι παίχτριες της Ουγγαρίας έβγαλαν αντίδραση και στην δεύτερη περίοδο κάλυψαν την μεγαλύτερη διαφορά 16-9. Οι ομάδες πήγαν στο ημίχρονο με την Ελλάδα μπροστά 24-26.

Στο δεύτερο μέρος η Ουγγαρία συνέχισε όπως έκλεισε το πρώτο μέρος και στην 3η περίοδο κυριάρχησαν και πήραν σημαντική διαφορά, απέναντι στην Ελληνική ομάδα που έδειχνε ότι είχε μείνει στα αποδυτήρια. Σκορ 20-6 και από κει και πέρα στην 4η περίοδο προσπάθησαν οι Ελληνίδες, αλλά δεν μπόρεσαν να κάνουν τίποτα.

Η Στολίγκα ήταν η μόνη παίκτρια του γαλανόλευκου συνόλου που ξεχώρισε.

Τελικό σκορ 56-44 και πήραμε την 6η θέση.

Δεκάλεπτα: 8-17 24-26, 44-32, 58-44

Ουγγαρία: Άλμπερτ 3, Φάρμπας 10, Γκάμπορ 7, Γιάνζο 9, Τόμαν 7, Αρβάι, Ντράχος, Χάλμαγκι 2, Γιοσέποβιτς, Ζάκολτζι 2, Τόμαν 16, Βλάνταρ 2

Ελλάδα: Χατήρα 6, Φελούρη 2, Παρασκευοπούλου 4, Στολίγκα 12(2), Τσινασλανίδου 2, Αρσενιάδου, Χωλοπούλου 6, Γιαπιτζόγλου, Καλογήρου 2, Σιουμουρέκη 2, Σύρπα 8, Ζιάκα