Δύο ομάδες που σίγουρα δεν ήταν στα μεγάλα φαβορί, αλλά κατάφεραν να φτάσουν πολύ ψηλά στην διοργάνωση.

Φτάσαμε στο τέλος της διαδρομής για το Eurobasket 2022. Αρχή στην τελευταία ημέρα με τον μικρό τελικό ανάμεσα σε Γερμανία – Πολωνία στην Μερσέντες-Μπενζ Αρένα (Βερολίνο).

Η προϊστορία πριν τον αγώνα ήταν με την Πολωνία στους μεταξύ τους αγώνες. Τρεις σερί νίκες για τους Πολωνούς στο EuroBasket. Η τελευταία γερμανική νίκη στις 6 Ιουνίου 1987.

Γερμανία: Σρούντερ, Ομπστ, Βάγκνερ, Φόγκτμαν, Τάις.

Πολωνία: Σλότερ, Πονίτκα, Τσελ, Σοκολόφσκι, Μπαλτσερόφσκι.

Στο πρώτο μέρος η Γερμανία  απέκτησε ένα πολύ καλό προβάδισμα, αφού το +13 της δίνει ξεκάθαρο πλεονέκτημα νίκης για το δεύτερο ημίχρονο. Η ομάδα του Γκόρντον Χέρμπερτ μπορεί να μην είναι καυτή όπως στον αγώνα με την Ελλάδα,  αλλά από την άλλη η Πολωνία δεν μπορούσε να απειλήσει τη Γερμανία στο πρώτο μισό.

Με τρία διαδοχικά τρίποντα στο δεύτερο μισό της 3ης περιόδου οι Γερμανοί αύξησαν την υπέρ τους διαφορά στους 14 πόντους. Στην συνέχεια η Πολωνία με οδηγό τον Σοκολόφσκι έκανε την αντεπίθεση της, και μείωσε κάπως την διαφορά, αλλά χωρίς να μπορεί να την απειλήσει.

Οι Γερμανοί δεν μπορούσαν να παίξουν σε ανοιχτό γήπεδο, αλλά μόνο με τα πολλα σουτ που έκαναν τους έδιναν το προβάδισμα. Όσο περνούσε η ώρα οι Πολωνοί με 6/13  στο τρίτο δεκάλεπτο, και με ένα καυτό Σοκολόφσκι έφτασε στην ισοφάριση (59-59) στο 33′ και ο αγώνας έγινε κανονικό ντέρμπι.

Αλλά στην ποιο κρίσιμη στιγμή ο Σρούντερ ανέλαβε δράση και έβαλε πέντε μαζεμένους πόντους και ξαναπήγε στο +10 την διαφορά για την Γερμανία στα δυόμιση λεπτά για το τέλος. Κάπου εκεί η σεμνή τελετή έλαβε τέλος για την Πολωνία.

Δεκάλεπτα: 19-14, 36-23, 54-49, 82-69.

Γερμανία: Γκιφάι 2, Χόλατζ, Λο 5 (1/7 σουτ, 2/2 βολές), Ομπστ 9 (2/7 τρίποντα), Σρούντερ 26 (3/3 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 8/9 βολές, 6 ασίστ, 8 λάθη, 2 κλεψίματα), Σένγκφελντερ, Τάις 9 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Τίμαν 6 (1/5 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Φόγκτμαν 14 (4/5 τρίποντα, 9 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 μπλοκ), Βάγκνερ 8 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Γουάιλερ – Μπαμπ 3 (1), Βόλφαρτ – Μπότερμαν.

9/18 δίποντα, 15/37 τρίποντα, 19/22 βολές, 37 ριμπάουντ (31 αμυντικά + 6 επιθετικά), 23 ασίστ, 13 λάθη, 5 κλεψίματα, 4 μπλοκ.

Πολωνία: Μπαλτσερόφσκι 4 (2/7 σουτ, 0/2 βολές, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Τσελ 3 (1), Ντζιέβα 8, Γκάρμπατζ 12 (4/4 τρίποντα), Κολέντα, Μίχαλακ 1, Πονίτκα 9 (2/5 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 2/2 βολές, 3 λάθη), Σλότερ 10 (2/5 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 0/1 βολή, 10 ασίστ, 2 λάθη), Σοκολόφσκι 18 (5/6 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 2/4 βολές, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Ζισκόφσκι 4 (0/4 τρίποντα).