Ο ΠΑΟΚ αναδείχθηκε νικητής στο ντέρμπι της Θεσσαλονίκης απέναντι στον Ηρακλή, στο Ιβανώφειο, στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής της Basket League. Οι «ασπρόμαυροι» πήραν την τρίτη διαδοχική εκτός έδρας νίκη τους με 84-73, σε ένα ματς που διήρκησε περίπου… 2,5 ώρες. Με καθυστέρηση ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο, αφού το γήπεδο ξεπέρασε την πληρότητα που επιβάλλουν […]

Ο ΠΑΟΚ αναδείχθηκε νικητής στο ντέρμπι της Θεσσαλονίκης απέναντι στον Ηρακλή, στο Ιβανώφειο, στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής της Basket League.

Οι «ασπρόμαυροι» πήραν την τρίτη διαδοχική εκτός έδρας νίκη τους με 84-73, σε ένα ματς που διήρκησε περίπου… 2,5 ώρες.

Με καθυστέρηση ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο, αφού το γήπεδο ξεπέρασε την πληρότητα που επιβάλλουν τα περιοριστικά μέτρα για τον περιορισμό της εξάπλωσης του κορονοϊού.

Σύμφωνα με τον «Γηραιό» ο κόσμος μπήκε μετά το τζάμπολ από αφύλακτη είσοδο. Οι διαιτητές ζήτησαν αρχικά εκκένωση, ο «Δικέφαλος» πρότεινε να συνεχιστεί ο αγώνας χωρίς να αδειάσει το γήπεδο κι εν τέλει αυτό έγινε.

Οι φιλοξενούμενοι πήραν τον έλεγχο από το δεύτερο δεκάλεπτο και μετά. Παρά κάποια σκαμπανεβάσματα στην απόδοσή τους, εξαιτίας και των διακοπών, «κράτησαν» μέχρι τέλους το προβάδισμα.

Δεκάλεπτα: 19-18, 32-39, 54-59, 73-84

Ηρακλής (Μέξας): Σκορδίλης 14 (6/8 δίποντα), Ρότεν 7 (2/8 σουτ, 8 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 6 λάθη), Χένρι 13 (2), Φίλλιος 3 (1), Ντολεζάι 2, Γουντς, Σταμάτης 9 (2), Γκάρετ 15 (6/11 δίποντα, 3/4 βολές, 6 ριμπάουντ), Άμπρααμς, Παπαδάκης 10 (2).

ΠΑΟΚ (Λυκογιάννης): Χριστοδούλου, Ντιλέο 2, Μάντζαρης 5 (5 ασίστ), Τζόουνς 20 (5/9 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 7/8 βολές, 7 ριμπάουντ), Γιάνκοβιτς 10 (2), Ρίβερς 8 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Λι 2, Γκριν 7 (2), Λοβ 16 (5/5 δίποντα, 6/6 βολές), Καμπερίδης, Τολιόπουλος 14 (4).

Δείτε τις καλύτερες φάσεις του αγώνα:

“Πήρε φωτιά” και ξέσπασε ο Τολιόπουλος:

Ο Σκορδίλης… “κατεδάφισε” την μπασκέτα:

Νέα διακοπή, λόγω… τετράποδου “εισβολέα”:

Θ. Χατζόπουλος: Παρακαλέσαμε τους διαιτητές να βγουν, να μην μείνει ένα ντέρμπι στα χαρτιά:

Φίλοι του Ηρακλή εισήλθαν από αφύλακτη είσοδο:

Η στιχομυθία του Α. Λυκογιάννη με τους φιλάθλους:

Διακοπή στο ημίχρονο λόγω… υγειονομικού πρωτοκόλλου:

Το πήρε… προσωπικά ο Λοβ:

“STOP the war” από τους παίκτες των δύο ομάδων:

Στο κλειστό της Καλλιθέας, στη Ρόδο, ο Κολοσσός επικράτησε με 77-64 του Άρη και πανηγύρισε την έβδομη νίκη του στα οκτώ παιχνίδια που έχει δώσει μέχρι τώρα εντός έδρας.

Δεκάλεπτα: 13-15, 34-32, 58-52, 77-64.

Κολοσσός Ρόδου (Καντζούρης): Μομίροβ 14 (1/1 δίποντο, 4/4 τρίποντα), Γουίλιαμς 10 (2/3 δίποντα, 2/13 τρίποντα), Μίλερ 17 (7/8 δίποντα, 11 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 μπλοκ), Χατζηδάκης 4, Ποτ 10 (4/6 δίποντα, 4 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Ξανθόπουλος 1, Μαργαρίτης 5 (11 ριμπάουντ), Φλόιντ 8 (2/12 δίποντα, 1/4 τρίποντα), Σλαφτσάκης 8 (3/4 δίποντα, 2/2 βολές).

Άρης (Καστρίτης): Τζούστον 2 (8 ριμπάουντ, 5 κλεψίματα, 5 λάθη), Κάουαν 24 (6/9 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 6/7 βολές), Καμάρας 9 (2), Νετζήπογλου 2, Χάνλαν 20 (3/11 δίποντα, 2/8 τρίποντα, 8/11 βολές, 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα, 5 λάθη), Πουλιανίτης, Πετανίδης, Λόκετ 5, Κώττας 2.