Ισοφάρισε σε 1-1 νίκες την τελική σειρά με τους «ερυθρόλευκους» το «τριφύλλι».

Ο Παναθηναϊκός και ο Ολυμπιακός τέθηκαν αντιμέτωποι στο ΟΑΚΑ, στον δεύτερο τελικό των φετινών πλέι οφ της Basket League.

Oι «πράσινοι» επιβλήθηκαν με 67-65 κι έφεραν στα ίσα τη σειρά, καθώς ισοφάρισαν σε 1-1 νίκες. Ο τρίτος τελικός θα ακολουθήσει στο ΣΕΦ.

Με τρίποντο του Ματέους Πονίτκα 17,4’’ πριν από τη λήξη οι «πράσινοι» πανηγύρισαν τη νίκη κι έσπασαν αρνητικό σερί δεκατεσσάρων ηττών.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε πιο δυνατά τον δεύτερο τελικό, ξεκινώντας από την άμυνα του και σύντομα βρήκε ρυθμό στην επίθεση με εξαιρετικά ποσοστά (3/4 δίποντα, 3/3 τρίποντα), με συνέπεια να δημιουργήσει διψήφια διαφορά (15-4 στο 4′).

Ο Ολυμπιακός αντέδρασε με τον Γιώργο Μπαρτζώκα να παίρνει πολλά από τον Τζόελ Μπολομπόι και τον Κώστα Παπανικολάου να λειτουργεί υποδειγματικά ως δεύτερος δημιουργός.

Οι «ερυθρόλευκοι» μείωσαν (17-13 στο 8′), ωστόσο οι γηπεδούχοι ήταν μπροστά (25-13) στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Στη δεύτερη περίοδο η εικόνα της αναμέτρησης άλλαξε με τους φιλοξενούμενους να επιβάλλουν τον ρυθμό τους.

Με την έναρξη της δεύτερης περιόδου, το σερί του Ολυμπιακού έφερε αρχικά το παιχνίδι στα ίσια (25-25 στο 13′), ενώ λίγο αργότερα οι «ερυθρόλευκοι» πήραν προβάδισμα (29-27 στο 16′).

Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ με τον Ολυμπιακό προηγείται στο ημίχρονο (35-33), έχοντας ολοκληρώσει επιμέρους σκορ 22-8 και τον Τόμας Γουόκαπ πρώτο σκορερ (14 πόντοι, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ).

Με δύο βολές του Πονίτκα ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε 42-42 στο 25’, ενώ με επιμέρους σκορ 18-15 ο Παναθηναϊκός μπήκε στην τελευταία περίοδο με το σκορ 51-50.

Σε πιο αργό ρυθμό αλλά με πολλές μονομαχίες εξελίχθηκε το τέταρτο δεκάλεπτο.

Στα τελευταία τέσσερα λεπτά οι δύο ομάδες μπήκαν από την ίδια αφετηρία (60-60) και στη συνέχεια με καλάθι του Μαντζούκα οι «πράσινοι» μπήκαν μπροστά με 64-60 στο 39’.

Ο Ολυμπιακός απάντησε με σερί 5-0 για να πάρει προβάδισμα (65-64), όμως με τρίποντο του Πονίτκα στα 17,4’’ ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 67-65.

Στην επόμενη επίθεση ο ΜακΚίσικ αστόχησε από τα 6.75μ. και οι «πράσινοι» πανηγύρισαν την κατάκτηση του ροζ φύλλου.

Χωρίς τον Σάσα Βεζένκοφ και τον Τόμας Γουόκαπ τελείωσαν το ματς οι Πειραιώτες, που δεν είχαν στη διάθεσή τους τον Κώστα Σλούκα.

Δεκάλεπτα: 25-13, 33-35, 51-50, 67-65.

Παναθηναϊκός (Σερέλης): Λι 12 (3/7 τρίποντα, 5 ασίστ, 2 λάθη, 3 κλεψίματα), Πονίτκα 12 (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Γκριγκόνις 8 (3/12 σουτ, 4 ασίστ, 2 λάθη, 2 κλεψίματα), Μαντζούκας 7 (1), Γκουντάιτις 8 (5 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα), Π. Καλαϊτζάκης 6 (2), Παπαγιάννης 6 (3 ριμπάουντ), Μποχωρίδης, Γουίλιαμς 4, Αγραβάνης 4.

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 14 (2), Λαρεντζάκης 3 (1/7 τρίποντα), Φαλ 11 (5/5 δίποντα, 1/2 βολές, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Βεζένκοβ 6 (4 ριμπάουντ), Παπανικολάου 15 (2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 2 λάθη), Λούντζης (0/3 σουτ), Μπολομπόι 6 (5 ριμπάουντ), Πίτερς 7 (3 ριμπάουντ), ΜακΚίσικ 3 (1/7 σουτ, 3 λάθη).