Ο πρώτος ημιτελικός του Super Cup έλαβε χώρα, ανάμεσα στον Παναθηναϊκό και τον Κολοσσό.

Ο πρώτος ημιτελικός του Super Cup έλαβε χώρα, ανάμεσα στον Παναθηναϊκό και τον Κολοσσό. Η νέα χρονιά ξεκίνησε από τη Ρόδο, η οποία φιλοξενεί για πρώτη φορά μια τέτοια διοργάνωση.

Ο Παναθηναϊκός ήταν το φαβορί της αναμέτρησης, αλλά αυτό δεν σήμαινε πως ήταν και 100% έτοιμος.

Ο Ντέγιαν Ράντονιτς δεν υπολόγιζε στον Νέιτ Γουόλτερς (θλάση στον λαγονοψοΐτη) ενώ ο Ηλίας Παπαθεοδώρους δεν είχα κάποια σημαντική απουσία.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε με Λι, Γκριγκόνις, Παναγιώτη Καλαϊτζάκη, Γουίλιαμς και Παπαγιάννη.

Από την άλλη πλευρά ο Κολοσσός με τους Κατσίβελης, Γιαννόπουλος, Μπαρσέλο, Χρυσικόπουλος και Μορέιρα.

Μέτριο ο αγώνα στο πρώτο ημίχρονο με τον Παναθηναϊκό να τελειώνει με διαφορά τεσσάρων πόντων εξαιτίας ενός καλού διαστήματος μεταξύ 11′ και 16′.  Αν και ο Κολοσσός ειδικά στους ψηλούς ήταν φορτωμένος με φάουλ στάθηκε εξαιρετικά και έδειξε πολύ ανταγωνιστικό πρόσωπο.

Παναθηναϊκός: 8/14 δίποντα, 2/8 τρίποντα, 14/21 βολές, 14 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 3 κλεψίμτα, 5 λάθη, 2 μπλοκ.

Κολοσσός: 8/18 δίποντα, 5/10 τρίποντα, 1/2 βολές, 16 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 2 κλεψίματα, 9 λάθη.

Στο δεύτερο μέρος η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου μπήκε εξαιρετικά -εκμεταλλεύεται την πίεση των κοντών πάνω στην μπάλα και έπαιζε το μπάσκετ που ξέρει, βαζοντας πολύ δύσκολα στους πράσινους. Ο Παναθηναϊκός έβρισκε ελεύθερα σουτ στην τρίτη περίοδο, αλλά δεν ήταν σε θέση να τα εκμεταλλευτεί.

Ο Κολοσσός πλήρωσε τα αρκετά φάουλ που είχαν οι παίχτες και είδε 6’52”  τον Σταρκς να αποβάλλεται με πέντε φάουλ. Στο όριο (τέσσερα) συνέχιζε ο Μορέιρα.

Μόλις βρήκε το περιφερειακό σουτ ο Παναθηναϊκός άρχισε να ξεφεύγει στο σκορ, αλλά οι Ροδίτες έβγαλαν αντίδραση και πέντε λεπτά πριν το τέλος του αγώνα είχαμε ισοπαλία 64-64. Στα 3’01” για το τέλος, ήρθε  η σειρά του Μορέιρα να εγκαταλείψει το παρκέ.

Τελικά ο Παναθηναϊκός λίγο πριν το τέλος πήρε μια μικρή διαφορά που του φάνηκε αρκετή για να κερδίσει τον αγώνα.

Δεκάλεπτα: 20-18, 36-32, 61-57, 72-67.

Παναθηναϊκός: Π. Καλαϊτζάκης, Λι 8 (2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Παπαγιάννης 6 (6 ριμπάουντ), Γουίλιαμς 14 (3/6 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 5/11 βολές, 8 ριμπάουντ), Γκριγκόνις 13 (2), Μποχωρίδης 2, Άντριους 8, Γ. Καλαϊτζάκης, Πονίτκα 7 (1 τρίποντο, 4 ασίστ), Γκουντάιτις 14 (3/3 δίποντα, 8/10 βολές, 4 ριμπάουντ).

16/27 δίποντα, 6/19 τρίποντα, 22/35 βολές, 32 ριμπάουντ (27 αμυντικά + 5 επιθετικά), 13 ασίστ, 12 λάθη, 4 κλεψίματα, 3 μπλοκ.

Κολοσσός: Μορέιρα 9 (4/10 δίποντα, 1/2 βολές, 3 ριμπάουντ), Χρυσικόπουλος 3 (1/6 σουτ, 4 ριμπάουντ), Μπαρσέλο 6 (2/6 τρίποντα), Κατσίβελης 4 (1/5 σουτ, 2/4 βολές, 5 ασίστ), Γιαννόπουλος 5 (1), Σταρκς 20 (8/11 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 1/2 βολές), Όσμπορν 14 (5/8 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 1/2 βολές, 10 ριμπάουντ), Μπιλλής, Χατζηδάκης, Στεφάνοβιτς 6 (2).