Οι κιτρινόμαυροι με πλεονέκτημα έδρας στη σειρά, αλλά ο Προμηθέας στον 10 αγώνα τους έσπασε την έδρα παίρνοντας μια σχετικά άνετη νίκη και πήρε το προβάδισμα στην σειρά.

Ο Προμηθέας, για την 2η αγωνιστική των playoffs της Stoiximan Basket League υποδέχτηκε ΑΕΚ και με νίκη περνούσε στην ημιτελική φάση.

Οι κιτρινόμαυροι με πλεονέκτημα έδρας στη σειρά, αλλά ο Προμηθέας έσπασε την έδρα παίρνοντας μια σχετικά άνετη νίκη και πήρε το προβάδισμα στην σειρά. Με την πλάτη στον τοίχο ήταν ο δικέφαλος.

Ανώτερος ο Προμηθέας ειδικά  στο δεύτερο δεκάλεπτο, και είχε τον έλεγχο του αγώνα. Ειδικά όταν η ΑΕΚ είχε 3/13 δίποντα και 4/16 τρίποντα, και με 24% στα εντός παιδιάς η Ένωση δεν έχει ελπίδα να κάνει το μπρέικ. Σε μέτρια ημέρα τα καλά χαρτιά της όπως ο Ανγκόλα 1/6 σουτ. Δίκαιο το 39-29 του πρώτου μέρους.

Προμηθέας: 10/20 δίποντα, 4/11 τρίποντα, 7/11 βολές, 21 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 1 κλέψιμο, 8 λάθη.

ΑΕΚ: 3/13 δίποντα, 4/15 τρίποντα, 11/17 βολές, 19 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 5 κλεψίματα, 8 λάθη.

Στο δεύτερο ημίχρονο κακό θέαμα ειδικά στο πρώτο δεκάλεπτο και με το ζόρι σκοράρουν. Τα ποσοστά της ΑΕΚ παραμένουν κάκιστα. Στην 4η περίοδο συνεχίστηκε το ίδιο σκηνικό με τον ρυθμό του αγώνα να είναι χαμηλός, και τον Προμηθέα βέβαια να διατηρεί ένα σημαντικό, προβάδισμα. Δ. Αγραβάνης και Γκραντ από τους γηπεδούχος είναι οι μπροστάρηδες, και όσον αφορά την ΑΕΚ, ο Ανγκόλα ήταν ο μοναδικός με διψήφιο αριθμό πόντων (14) λίγο πριν το τέλος.

Η ανατροπή έσκασε στο τέλος. Τρία σερί τρίποντα από τους κιτρινόμαυρους, που τους έφεραν σε απόσταση βολής, έκαναν τον αγώνα ντέρμπι 2 λεπτά πριν το τέλος. Τα τελευταία δευτερόλεπτα ήταν τραγικά και για τις δύο ομάδες, που έκαναν από δύο λάθη. Τελικά πήγαμε σε παράταση με το τελικό σκορ στην κανονική διάρκεια 65-65.

Στην παράταση το άστοχο σουτ του Ανγκόλα υπό μεγάλη πίεση από τα 9 μέτρα, έκρινε τον νικητή. Η ομάδα του Μάκη Γιατρά πέρασε στα ημιτελικά της Stoiximan Basket League, και θα αντιμετωπίσει Ολυμπιακό ή Περιστέρι.

Δεκάλεπτα: 20-15, 39-29, 57-48, 65-65 (κ.α.), 77-75.

Προμηθέας Πάτρας: Χαντ 5 (2 ριμπάουντ, 2 λάθη), Γκίκας 5 (0/5 τρίποντα, 4 ασίστ), Σίμπσον 10 (2/12 σουτ, 4/4 βολές, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Άντριτς (0/3 τρίποντα), Φόστερ 11 (2), Ρέι 12 (1 τρίποντο, 7 ασίστ), Γκραντ 18 (7/11 δίποντα, 4/7 βολές, 14 ριμπάουντ), Δ. Αγραβάνης 14 (8 ριμπάουντ, 4 λάθη), Γ. Αγραβάνης 2.

20/40 δίποντα, 5/28 τρίποντα, 22/31 βολές, 48 ριμπάουντ (33 αμυντικά + 15 επιθετικά), 16 ασίστ, 17 λάθη, 4 κλεψίματα, 3 μπλοκ.

ΑΕΚ: Κολόμ 12 (1/4 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 4/6 βολές, 5 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 5 λάθη), Ράουτινς 9 (2/6 τρίποντα), Ανγκόλα 22 (3/7 δίποντα, 4/13 τρίποντα, 4/7 βολές, 6 ριμπάουντ), Μαυροειδής 7 (5 ριμπάουντ), Χάμερ 7 (2/10 σουτ, 3/4 βολές, 9 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα), Φλιώνης (0/3 σουτ), Πετρόπουλος 5 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ), Φιλιππάκος 10 (5 ριμπάουντ), Κουζέλογλου 3 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ).

14/33 δίποντα, 10/36 τρίποντα, 17/26 βολές, 44 ριμπάουντ (32 αμυντικά + 12 επιθετικά), 20 ασίστ, 16 λάθη, 9 κλεψίματα.