Ζορίστηκαν, αλλά κέρδισαν το Λαύριο οι «κυανοκίτρινοι».

Την 11η νίκη του σημείωσε το Περιστέρι, καθώς επικράτησε με 77-66 του Λαυρίου στο κλειστό «Ανδρέας Παπανδρέου» για την 18η αγωνιστική της Basket League και παρέμεινε σε τροχιά τετράδας.

Με τον Μίρο Μπίλαν να πραγματοποιεί εκπληκτική εμφάνιση με 18 πόντους και 15 ριμπάουντ και τους Φρανσίσκο, Ντένμον να έχουν από 12 πόντους, οι γηπεδούχοι δεν είχαν εύκολο έργο, ωστόσο από τη δεύτερη περίοδο κι έπειτα δεν έχασε τον έλεγχο.

Από τους φιλοξενούμενους πρώτος σκόρερ ήταν ο Φλαγκ με 15 πόντους.

Oι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά στο ματς και προσπάθησαν να επιβάλλουν τον δικό τους ρυθμό, κάτι το οποίο είχε αποτέλεσμα για το Περιστέρι που προηγήθηκε με διψήφια διαφορά στα μέσα της πρώτης περιόδου.

Ο Μάρκους Ντένμον έκανε το σκορ 17-6, ωστόσο στη συνέχεια το Λαύριο απάντησε με επιμέρους σκορ 15-2, με συνέπεια οι φιλοξενούμενοι να μπροστά με 21-19 στο τέλος του πρώτου δεκάλεπτου.

Στη συνέχεια οι παίκτες του Βασίλη Σπανούλη πέρασαν και πάλι μπροστά, χωρίς το έργο τους να είναι εύκολο.

Με επιμέρους σκορ 20-15 οι γηπεδούχοι πέρασαν μπροστά με 39-36 στο ημίχρονο.

Κάπως έτσι κύλησε η αναμέτρηση, με τους φιλοξενούμενους να παλεύουν, να έχουν λίγα λάθη (τελείωσαν με μόλις έξι), ωστόσο δεν μπορούσαν να ανατρέψουν την εις βάρος τους κατάσταση.

Στα τελευταία κρίσιμα λεπτά το Περιστέρι βρήκε τις λύσεις, προκειμένου να φτάσει στην επικράτηση, κάτι που δεν είχαν στο τέλος οι παίκτες του Γιώργου Λιμνιάτη.

Δεκάλεπτα: 19-21, 39-36, 59-50, 77-66.

Περιστέρι (Σπανούλης): Μπίλαν 18 (6/10 δίποντα, 6/6 βολές, 15 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Φρανσίσκο 12 (3/9 δίποντα, 2/8 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Ντένμον 12 (3/5 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 6 ασίστ), Κασελάκης 9 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Κόλμαν, Μωραΐτης 11 (3/3 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Ραντάνοβ, Πουλιανίτης 3 (1), Χουγκάζ 5 (1), Χάμερ 7 (7 ριμπάουντ).

Λαύριο (Λιμνιάτης): Γκρέι 6 (1), Φλαγκ 15 (5/14 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 2/4 βολές, 11 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα), Κόουλ 10 (2), Λάνγκεβιν 7, Νικολαΐδης 2 (3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Πιλάβιος, Ζάρας 8 (1), Γερομιχαλός 7.