«Διπλό» που τις φέρνει αγκαλιά με τον τίτλο πήραν οι «ερυθρόλευκες» στο «Π. Γιαννακόπουλος».

Στον δεύτερο τελικό των πλέι οφ του πρωταθλήματος της Α1 Γυναικών που έγινε στο «Π. Γιαννακόπουλος» ο Ολυμπιακός επικράτησε με 66-60 του Παναθηναϊκού κάνοντας το 3-1 στις φετινές μεταξύ τους αναμετρήσεις.

Θυμίζουμε πως υπολογίζονται και οι αγώνες της κανονικής περιόδου, ενώ η ομάδα που θα φτάσει πρώτη στις τέσσερις νίκες θα κατακτήσει τον τίτλο.

Επόμενο ραντεβού των δύο ομάδων την προσεχή Κυριακή στο ΣΕΦ.

O Παναθηναϊός ξεκίνησε πιο δυνατά τον αγώνα, προηγήθηκε 16-5 στο πρώτο δεκάλεπτο με την γηπεδούχο ομάδα να βρίσκει λύσεις στην επίθεση και να παίρνει διαφορά.

Το ίδιο σκηνικό συνεχίστηκε μέχρι τα μέσα του δεύτερου δεκαλέπτου, όταν οι «πράσινες» προηγήθηκαν με 29-17 με την Αλεξανδρή να δίνει πολλές λυσεις.

Ο Ολυμπιακός στην συνέχεια αντέδρασε και με τις Γκούσταφσον και Αγιούσο μείωσε σε 29-27.

Ο Παναθηναϊκός ξέφυγε εκ νέου με 41-29, ωστόσο οι «ερυθρόλευκες» έτρεξαν ένα σερί 10-0 κάνοντας το 41-39.

Ο Ολυμπιακός στο δεύτερο ημίχρονο βρήκε σκορ ροκανίζοντας τη διαφορά, στο 33′ πέρασε μπροστά με 50-49 και κράτησε το προβάδισμα έως το τέλος, φτάνοντας στη νίκη.

Δεκάλεπτα: 16-5, 33-27, 49-43, 60-66.

Παναθηναϊκός (Καπογιάννη): Ριντ, Κωτούλα, Παυλοπούλου 3 (1/8 σουτ, 5 ριμπάουντ), Πότερ 15 (7/12 δίποντα, 1/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Σωτηρίου 4 (10 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Αλεξανδρή 14 (2), Χριστινάκη 7 (2/8 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Κάρτερ 9 (1/5 τρίποντα, 11 ασίστ), Θεοδωρομανωλάκη, Χαιριστανίδου 8 (4/5 δίποντα).

Ολυμπιακός (Νίκλας): Σταμολάμπρου 4 (1/9 σουτ, 2/2 βολές), Αγιούσο 16 (6 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 2 κλεψίματα), Σπυριδοπούλου, Σύρρα, Γκούσταφσον 26 (9/13 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 5/7 βολές), Νικολοπούλου 14 (4/7 δίποντα, 2/4 τρίποντα), Δίελα, Σουκ 6 (8 ριμπάουντ).

Το σερί 10-0 των πρασίνων στα τέλη της 1ης περιόδου:

Τεχνική ποινή στο ‘τριφύλλι’, θεώρησαν ότι η Παυλοπούλου δε πέρασε εκτός τελικής γραμμής: