«Ερυθρόλευκος» ο πρώτος τελικός στο ΣΕΦ.

Ο Ολυμπιακός τέθηκε αντιμέτωπoς με τον Παναθηναϊκό στο ΣΕΦ, στον πρώτο τελικό των φετινών πλέι οφ της Basket League.

Οι «ερυθρόλευκοι» κέρδισαν με 73-70 κι έκαναν το πρώτο βήμα, από τα τρία που χρειάζονται, για την κατάκτηση του τίτλου στο ελληνικό πρωτάθλημα.

Στις λεπτομέρειες ο Ολυμπιακός είχε περισσότερες λύσεις απαντώντας στο επιμέρους 22-12 που έκανε ο Παναθηναϊκός στην τελευταία περίοδο, συνεχίζοντας το νικηφόρο σερί του στα ντέρμπι.

Με στόχο να βάλουν τις βάσεις από νωρίς για το προβάδισμα στη σειρά των τελικών, οι «ερυθρόλευκοι» πήγαν σε γρήγορο ρυθμό και με επιθετική αιχμή τον Βεζένκοφ (16 πόντους στο ημίχρονο) έφτασαν να προηγούνται με 16 πόντους διαφορά (26-10) στο 8’.

Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα έδειχναν να έχουν το πάνω χέρι βρίσκοντας λύσεις στις δύο πλευρές του γηπέδου με την παρουσία του Μπολομπόι κι εκμεταλλεύτηκαν την αστοχία των «πράσινων» (3/12 τρίποντα στο πρώτο μέρους).

Η εικόνα της δεύτερης περιόδου, πάντως, ήταν διαφορετική για τον Παναθηναϊκό που βελτίωσε την άμυνα του και ακούμπησε τηn μπάλα κοντά στο καλάθι για να δημιουργήσει και να εκτελέσει με τον Γκριγκόνις που είχε 10 πόντους στο πρώτο μέρος.

Οι φιλοξενούμενοι, μάλιστα, έκαναν επιμέρους σκορ 17-10 και μείωσαν στους πέντε πόντους (36-31) 53’’ πριν από το ημίχρονο το οποίο ολοκληρώθηκε με τον Ολυμπιακό να προηγείται με 41-33.

Με σερί 7-0 μπήκε στην τρίτη περίοδο ο Παναθηναϊκός μειώνοντας στον έναν (41-40), έπειτα από εύστοχο τρίποντο του Λι στο 22’.

Για ένα διάστημα οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, ωστόσο ο Ολυμπιακός βρήκε ξανά λύσεις στην επίθεση με συνέπεια να ολοκληρώσει επιμέρους σκορ 20-15 και να πάει στο τελευταίο δεκάλεπτο έχοντας το προβάδισμα με 61-48.

Το καλό διάστημα του «τριφυλλιού» στο τελευταίο δεκάλεπτο όχι μόνο έριξε και πάλι τη διαφορά αλλά έδωσε το προβάδισμα στον Παναθηναϊκό με 66-65 στο 38’ με τρίποντο του Γκριγκόνις.

Οι γηπεδούχοι απάντησαν άμεσα βρίσκοντας περισσότερες λύσεις στο κρίσιμο σημείο, με αποτέλεσμα να φτάσουν στην επικράτηση και να πάρουν το προβάδισμα στη σειρά.

Δεκάλεπτα: 26-14, 41-33, 61-48, 73-70.

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 13 (1/3 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 2 κλεψίματα), Λούντζης 7 (2/2 δίποντα, 1/1 τρίποντο), Φαλ 11 (5/5 δίποντα, 1/4 βολές, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 μπλοκ), Βεζένκοβ 20 (4/7 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 6/8 βολές, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Παπανικολάου 3 (1), Λαρεντζάκης, Σλούκας 12 (2/6 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 5/6 βολές, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα, 4 λάθη), Μπόλομποϊ 6 (3/3 δίποντα, 4 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 μπλοκ), ΜακΚίσικ.

Παναθηναϊκός (Σερέλης): Λι 14 (4/7 δίποντα, 2/10 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 2 κλεψίματα), Παπαγιάννης 7 (3/3 δίποντα, 9 ριμπάουντ), Γουίλιαμς 2, Γκριγκόνις 17 (3/7 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 5/6 βολές, 5 ριμπάουντ), Μαντζούκας 3 (1), Π. Καλαϊτζάκης 8 (3/5 δίποντα, 2/2 βολές), Μποχωρίδης, Αγραβάνης 3 (7 ριμπάουντ), Πονίτκα 9 (3/7 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 3 ασίστ), Γκουντάιτις 7 (3/4 δίποντα, 6 ριμπάουντ)