Κέρδισε με 66-60 τον Ολυμπιακό στα προημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας Γυναικών.

O Παναθηναϊκός προκρίθηκε στο Φάιναλ Φορ Κυπέλλου, καθώς βγήκε νικητής από το ντέρμπι στο ΣΕΦ κόντρα στον Ολυμπιακό με 66-60.

Οι «πράσινες» πραγματοποίησαν τρομερή εμφάνιση και ήλεγξαν το ματς για τρία δεκάλεπτα.

Στην τελευταία περίοδο αν και βρέθηκαν πίσω στο σκορ έδειξαν για ακόμη μια φορά τη μαχητική ψυχή τους και πήραν τη νίκη που τις φέρνει ένα βήμα πιο κοντά στην κατάκτηση του Κυπέλλου Ελλάδας.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε πολύ δυνατά στο ματς και με πολυφωνία στην επίθεση ξεκίνησε να «χτίζει» διαφορά, ενώ κράτησε τον Ολυμπιακό χαμηλά στο σκορ με καλές άμυνες.

Με σημαντική συνεισφορά από την Κάρτερ (10π., 3 ριμπ. στο 1ο δεκάλεπτο) ο Παναθηναϊκός κατάφερε να κλείσει την περίοδο με +12 (13-25).

Οι «πράσινες» συνέχισαν με τον ίδιο ρυθμό και στο δεύτερο δεκάλεπτο διατηρώντας το προβάδισμα (+11) 20-31 μέχρι και τα μισά της περιόδου.

Στη συνέχεια, μειώθηκε η επιθετική απόδοση των «πρασίνων» και το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με +7 (27-34) για το «τριφύλλι».

Ο Παναθηναϊκός επέστρεψε ανανεωμένος από τη διακοπή και με 2-7 σερί έκανε το 29-41, ωστόσο οι «ερυθρόλευκες» απάντησαν με δικό τους σερί και μείωσαν στο -7 (38-45) κι εν συνεχεία στο -3 (44-47). Η τρίτη περίοδος έληξε 45-47 υπέρ του ΠΑΟ.

Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν ντέρμπι με τον Ολυμπιακό να περνάει μπροστά για πρώτη φορά στο ματς με 50-49 αλλά η Κάρτερ με τρίποντο έδωσε ξανά το προβάδισμα στις «πράσινες» (50-52).

Οι γηπεδούχοι πέρασαν ξανά μπροστά με +3 (58-55). Ο Παναθηναϊκός μείωσε στον πόντο με τη Ριντ (58-57).

Στα 26’’ δευτερόλεπτα πριν το τέλος με το σκορ να είναι 60-59 υπέρ του Ολυμπιακού, η Αλεξανδρή με μεγάλο τρίποντο έδωσε προβάδισμα στον Παναθηναϊκός (60-62) και η Πότερ με κερδισμένο καλάθι και φάουλ έδωσε αέρα 5 πόντων (60-65) 9,7’’ πριν τη λήξη.

Η Σωτηρίου κέρδισε αντιαθλητικό φάουλ για το τελικό αποτέλεσμα, 60-66.

Δεκάλεπτα: 13-25, 27-34, 45-47, 60-66.

Ολυμπιακός (Ζίμπαρτς): Σταμολάμπρου 16(1), Σταμάτη 3(1), Αγιούσο 5, Σπυριδοπούλου, Σύρρα, Γκούσταφσον 26(1), Νικολοπούλου 4, Δίελα, Σουκ 6, Βαμβακά.

Παναθηναϊκός (Καπογιάννη): Ριντ 16, Κωτούλα, Παυλοπούλου 2, Πότερ 12, Σωτηρίου 5, Μπουντούρη, Αλεξανδρή 11(1), Κάρτερ 16(4), Θεοδωρομανωλάκη, Χαιριστανίδου 4.