Το παιχνίδι του ΠΑΟΚ με τον Κολοσσό ήταν παράσταση για ένα ρόλο για τρεις περιόδους

Το παιχνίδι του ΠΑΟΚ με τον Κολοσσό ήταν παράσταση για ένα ρόλο για τρεις περιόδους, όσο δηλαδή οι γηπεδούχοι έκαναν ό,τι ήθελαν -με όπλο την περιφερειακή ευστοχία- στον δρόμο για το +23 (67-44) του 28ου λεπτού.

Μέσα σε δέκα λεπτά όμως, η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου έφερε τα πάνω κάτω. Ο Τζέιμς Γιανγκ τα… έβαλε όλα μέσα σε τέσσερα λεπτά και μετέτρεψε το παιχνίδι σε ντέρμπι, στο φινάλε όμως ήταν ο μοιραίος με την τεχνική ποινή που δέχθηκε για flopping στα 6.4” για το τέλος.

Κάπως έτσι, ο ΠΑΟΚ πήρε τη νίκη (89-82), αλλά και το πάνω χέρι σε περίπτωση ισοβαθμίας με τον Κολοσσό αφού κάλυψε το -4 της ήττας στο παιχνίδι του α’ γύρου.