Οι Θεσσαλοί σημείωσαν τη δεύτερη νίκη τους στην Basket League.

Η Καρδίτσα επιβλήθηκε εντός έδρας με 80-65 του Απόλλωνα Πατρών, πέτυχε τη δεύτερη νίκη της στην Basket League κι έμεινε «ζωντανή» στην διεκδίκηση της παραμονής στα «σαλόνια» του ελληνικού μπάσκετ.

Οι νεοφώτιστοι έβαλαν τις βάσεις της επικράτησής τους, έπειτα από έντεκα διαδοχικές ήττες, στο δεύτερο δεκάλεπτο, μετά το πολύ καλό τους ξεκίνημα (12-3 στο 8’ με τέσσερις πόντους του Ρομπέρτο Γκάλινατ).

Η Καρδίτσα με επιμέρους σκορ 10-1 με τρίποντο του Γιώργου Γκιουζέλη και δύο καλάθια του Ντάβιντ Γκάμπροβσεκ μετέτρεψε το 23-21 του 13’ σε 33-22 3’ και 23’’ πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου.

Ο Γκιουζέλης πέτυχε νέο σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα και με δύο ακόμη καλάθια του Σον Έβανς και ένα του Γιάννη Αγραβάνη η θεσσαλική ομάδα τελείωσε το πρώτο μέρος στο +16 (42-26).

Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να αντεπιτεθούν στην τρίτη περίοδο και με 8π. του Αλόνσο Βερτζ μείωσαν μέχρι τους 7 (58-51) με 21’’ να απομένουν για την λήξη του δεκάλεπτου.

Ο Γκάλινατ, όμως, απάντησε με γκολ φάουλ και η Καρδίτσα τελείωσε την τρίτη περίοδο με προβάδισμα 10 πόντων (61-51).

Πριν συμπληρωθεί το πρώτο δίλεπτο του τελευταίου δεκάλεπτου ο Γιάννης Αθηναίου με δύο τρίποντα ανέβασε την διαφορά στους 16 πόντους (67-51) και εκεί ουσιαστικά κρίθηκε το ματς υπέρ των γηπεδούχων.

Λίγο μετά το 35’ και με καλάθι του Γκιουζέλη η διαφορά έφτασε την μέγιστη τιμή των 18 πόντων (76-58) για την Καρδίτσα, που είχε κορυφαίος τους Γκάλινατ (17 πόντοι και 3 ασίστ), τον Έβανς στο ντεμπούτο του με την θεσσαλική ομάδα (13 πόντοι και 7 ριμπάουντ), τον Γκάμπροβσεκ (13 πόντοι με 5/10 σουτ εντός πεδιάς) και τον Γκιουζέλη (9 πόντοι και 8 ριμπάουντ).

Από τους «μελανολεύκους» προσπάθησε περισσότερο ο Παναγιώτης Φιλιππάκος, ο οποίος είχε 17 πόντους με 3/3 τρίποντα και 10 ριμπάουντ.

Δεκάλεπτα: 15-12, 42-26, 61-51, 80-65.

Καρδίτσα (Παπανικολόπουλος): Πίτερς 4 (5 ασίστ, 3 λάθη) , Έβανς 13 (7 ριμπάουντ), Αγραβάνης 4, Γουέστ 6 (2), Πρίτζετ 5 (1/2 τρίποντα, 9 ριμπάουντ, 5 ασίστ) , Αθηναίου 8 (2) , Γκιουζέλης 9 (2/3 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Γκάμπροβσεκ 13 (1) , Σαρικόπουλος 1 , Γκάλινατ 17 (1/4 τρίποντα, 3 ασίστ).

Απόλλωνας Πατρών (Βετούλας): Γκρίφιν 13 (1/6 τρίποντα) , Βερτζ 11 (5 ασίστ, 5 λάθη), Ντέιβις 9 (1/3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ) , Μπόγρης 4 (3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μαστρογιαννόπουλος 7 (1/5 τρίποντα) , Φιλιππάκος 17 (3/3 τρίποντα, 10 ριμπάουντ), Καράμπελας 4 (6 ασίστ, 2 κλεψίματα, 4 λάθη) , Καλχούν.