Το σερί συνεχίζεται για τους Πατρινούς.

Την τέταρτη διαδοχική του νίκη στην Basket League σημείωσε ο Προμηθέας που μετά από ένα δραματικό σε εξέλιξη παιχνίδι επικράτησε του Κολοσσού Ρόδου με 80-76 για τη 14η αγωνιστική.

Οι Πατρινοί μάλιστα κάλυψαν και τη διαφορά της ήττας του στη Ρόδο έχοντας πλέον το πλεονέκτημα με τις δύο ομάδες να είναι ισόβαθμες με ρεκόρ 8-6.

Ο Προμηθέας στα μέσα της τρίτης περιόδου προηγήθηκε ακόμη και με +19 πόντους διαφορά, όμως ο Κολοσσός έκανε την ανατροπή καταφέρνοντας να προσπεράσει στο σκορ δύο λεπτά πριν από το φινάλε.

Ωστόσο οι γηπεδούχοι με τους Κάουαν και Κόντιτ κατάφεραν να βρουν λύσεις και να φτάσουν στη νίκη. Ο πρώτος τελείωσε το παιχνίδι με 10 πόντους και 9 ασίστ, ενώ ο δεύτερος είχε 14 πόντους και 7 ριμπάουντ.

Πρώτος σκόρερ για τον Προμηθέα ήταν ο Τόμανσον με 24 πόντοτς σε 24′.

Για την ομάδα της Ρόδου ο Κόφι τελείωσε με 15 πόντους και 12 ριμπάουντ, ο Τζέιμς με 18 πόντους και 8 ριμπάουντ, ενώ πολύ καλή εμφάνιση, ιδιαίτερα στην 4η περίοδο, πραγματοποίησαν οι Γιαννόπουλος και Χατζηδάκης με 13 και 12 πόντους αντίστοιχα.

Δεκάλεπτα: 11-12, 46-32, 60-49, 80-76.

Προμηθέας Πατρών (Χριστόπουλος): Κάουαν 10 (0/3 τρίποντα, 9 ασίστ), Ντάνγκουμπιτς 12 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Μουράτος 8 (2), Χογκ 5, Κουλμπόκα 6 (1/7 σουτ, 7 ριμπάουντ, 3 λάθη), Κόντιτ 14 (5/5 δίποντα, 4/4 βολές, 7 ριμπάουντ, 4 μπλοκ), Γκίκας (0/5 σουτ, 4 ασίστ), Τόμασον 24 (7/10 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 1/1 βολή, 4 ριμπάουντ), Τανούλης 1.

Κολοσσός Ρόδου (Παπαθεοδώρου): Χρυσικόπουλος, Ντίξον 9 (3/10 σουτ, 3/4 βολές, 5 ασίστ), Χατζηδάκης 12 (6/10 δίποντα, 4 ριμπάουντ), Κατσίβελης 3 (1/7 σουτ, 5 ασίστ, 4 λάθη, 2 κλεψίματα), Ιορδάνου, Κένταλ, Μορέιρα 2, Τζέιμς 18 (3/6 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Κόφι 15 (6/13 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 3/4 βολές, 12 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Τιγκ 4 (1/7 σουτ), Γιαννόπουλος 13 (3/5 τρίποντα).