Οι Πειραιώτες «σκούπισαν» τον ΠΑΟΚ στα ημιτελικά.

Ο Ολυμπιακός υποδέχθηκε τον ΠΑΟΚ στο ΣΕΦ, στον τρίτο ημιτελικό των δύο ομάδων για τα φετινά πλέι οφ της Basket League.

Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα δεν δυσκολεύτηκαν να επικρατήσουν, με 75-54, κάνοντας το 3-0 στις νίκες και εξασφαλίζοντας την πρόκρισή τους στους φετινούς τελικούς.

Αντίπαλός τους θα είναι ο νικητής του άλλου ημιτελικού, ανάμεσα στον Παναθηναϊκό και το Περιστέρι. Οι δύο αντίπαλοι είναι στο 2-2, με την πρόκριση να κρίνεται σε πέμπτο ματς στο ΟΑΚΑ.

Η ομάδα του Πειραιά άρχισε καλύτερα και με 7 πόντους του Σάσα Βεζένκοφ ξέφυγε με 22-8 στο 8’. Η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με νταμπλ σκορ για τους «ερυθρόλευκους» (24-12).

Με δύο σερί λέι απ του Κώστα Σλούκα, ο Ολυμπιακός ανέβασε τη διαφορά στους 15 (32-17) με 6’ και 57’’ να απομένουν για την λήξη του πρώτου ημιχρόνου, όμως στη συνέχεια ο ΠΑΟΚ αντέδρασε.

Με σερί 10-0 με δύο τρίποντα των Νίκου Τσιακμά, Γιανίκ Φράνκε, οι φιλοξενούμενοι πλησίασαν στους πέντε (32-27) στο 17’.

Οι γηπεδούχοι απάντησαν με τρίποντο του Σλούκα (35-27) 2’ και 39’’ πριν από το τέλος του πρώτου ημιχρόνου και πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα στο +5 (39-34).

Το δεύτερο μέρος άρχισε με σερί 9-0 του Ολυμπιακού με τρίποντο του Τόμας Γουόκαπ και δύο καλάθια του Σάσα Βεζένκοφ.

Οι Πειραιώτες προηγήθηκαν με 14 (48-34), με 5’ και 26’’ να απομένουν για την λήξη της τρίτης περιόδου.

Το συγκρότημα του Φώτη Τακιανού, ωστόσο, αντέδρασε και πάλι και με δύο τρίποντα του Τζέιλεν Χάντς και πέντε πόντους του Τζόρνταν Σάιμπερτ πλησίασε στους 5 (50-45) στο 27’.

Ο Ολυμπιακός, ωστόσο, στα τελευταία 2’ και 47’’ του τρίτου δεκάλεπτου απάντησε με σερί 11-0 με 4 πόντους του Βεζένκοφ και τρίποντο του Σλούκα σχεδόν με εκπνοή και τελείωσε την περίοδο στο +16 (61-45).

Με τρίποντο και βολή του Σλούκα και καλάθι του Άλεκ Πίτερς, οι «ερυθρόλευκοι» προηγήθηκαν με 19 (67-48) λίγο μετά το 32’, ενώ η τελική των 21 πόντων ήταν η μέγιστη τιμή της διαφοράς στο ματς.

Ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης αγωνίστηκε για μόλις 4’. Είχε έντονο διάλογο με τον προπονητή του έπειτα από δύο καλές επιθετικές επιλογές και δεν χρησιμοποιήθηκε στη συνέχεια.

Δεκάλεπτα: 24-12, 39-34, 61-45, 75-54.

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 10 (2/2 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 3 κλεψίματα), Λούντζης 2 (5 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 μπλοκ), Φαλ 2 (13 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Βεζένκοβ 19 (6/10 δίποντα, 7/7 βολές), Παπανικολάου 5 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Λαρεντζάκης, Πάπας, Σλούκας 17 (2/3 δίποντα, 4/5 τρίποντα, 1/1 βολή, 3 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 2 κλεψίματα), Πίτερς 8 (3/4 δίποντα, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ), Μπόλομποϊ 8 (3/3 δίποντα, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ), ΜακΚίσικ 4 (1/7 σουτ).

ΠΑΟΚ (Τακιανός): Φράνκε 6 (2/11 σουτ), Ράιλι 8 (3/10 σουτ), Σλαφτσάκης 2, Σαλούστρος, Ρένφρο 2 (5 ασίστ), Τσιακμάς 3 (1), Χαντς 11 (4/14 σουτ), Πόλι 3 (1/7 σουτ), Σάιμπερτ 14 (4/4 δίποντα, 1/7 τρίποντα), Καλλιόντζης, Κακλαμανάκης 5 (8 ριμπάουντ), Καμπερίδης.