Εκτός έδρας αναμέτρηση για τον Άρη μετά την ήττα από τον Παναθηναϊκό. Κόντρα στον Απόλλωνα στην Ριζούπολη. Χωρίς κάτι το αξιόλογο πέρασε το πρώτο πεντάλεπτο της αναμέτρησης στη Ριζούπολη. Καμία φάση για τις δύο ομάδες έως τώρα. Ο Άρης όπως είναι λογικό είχε τη μπάλα περισσότερη ώρα στην κατοχή του σε αυτό το πρώτο διάστημα […]

Εκτός έδρας αναμέτρηση για τον Άρη μετά την ήττα από τον Παναθηναϊκό. Κόντρα στον Απόλλωνα στην Ριζούπολη.

Χωρίς κάτι το αξιόλογο πέρασε το πρώτο πεντάλεπτο της αναμέτρησης στη Ριζούπολη. Καμία φάση για τις δύο ομάδες έως τώρα.

Ο Άρης όπως είναι λογικό είχε τη μπάλα περισσότερη ώρα στην κατοχή του σε αυτό το πρώτο διάστημα του αγώνα. Προσπαθεί κυρίως από τα δεξιά να επιτεθεί αλλά έως τώρα ο Απόλλων Σμύρνης δεν έχει πρόβλημα να κρατήσει το μηδέν στην άμυνα.

Στα πρώτα λεπτά αγώνα  πλην της φάσης του Σλίβκα δεν είχαμε δει κάτι αξιόλογο μπροστά από τις δύο εστίες. Ναι μεν ο Άρης έχει την υπεροχή αλλά χωρίς ακόμα να την έχει αξιοποιήσει.

Πρώτη ουσιαστικά καλή στιγμή στο ματς για τους γηπεδούχους. Ο Σλίβκα πέταξε τη μπάλα μπροστά προς τον γρήγορο Γιαννιώτα που μπήκε από τα αριστερά, έκανε την ενέργεια και το σουτ με τη μπάλα να φεύγει στην εξωτερική πλευρά της εστίας του Κουέστα.

Το 0-0 παέμεινε στο ημίχρονο. μετά την ολοκλήρωση του πρώτου μέρους. Ο Άρης αν και είχε καθολική υπεροχή δεν μπόρεσε να απειλήσει καθώς δεν έφτιαξε κλασικές ευκαιρίες μπροστά από την εστία του Βέρχουλστ.

Πανέμορφη κάθετη πάσα του Σλίβκα προς τον Μπαξεβανίδη που μπήκε στην περιοχή, έκανε το πλασέ με τον Κουέστα να απομακρύνει με το ένα χέρι. Η καλύτερη στιγμή στο παιχνίδι μεχρι το 55′.

Ο Άρης προσπάθησε να πιέσει, όμως δεν έβρισκε το πολυπόθητο γκολ.

Το τελικό 0-0 άφησε με χαμόγελο τους γηπεδούχους. Και με απογοήτευση τους “κιτρινόμαυρους”.