Ξεκίνησε δυνατά ο Αλκαράθ

Ο κορυφαίος τενίστας στον κόσμο επικράτησε του Ζερεμί Σαρντί με 6-0, 6-2, 7-5 και θα περιμένει στους «64» τον νικητή του αγώνα ανάμεσα στον Αλεξάντρ Μιουλέρ και τον Αρτούρ Ριντερκνές, που περιμένουν να σταματήσει η βροχή στο Λονδίνο!

Αξίζει να σημειωθεί ότι αυτός ήταν ο τελευταίος αγώνας στην καριέρα του 36χρονου Γάλλου, που είχε τουλάχιστον την ευκαιρία να αγωνιστεί σε ένα μεγάλο γήπεδο, κόντρα σε έναν μεγάλο αντίπαλο.

Στα δύο πρώτα σετ… έχασε την μπάλα, όμως στο τρίτο ήταν αρκετά ανταγωνιστικός και είπε «αντίο» με ψηλά το κεφάλι!

Θυμίζουμε ότι ο καιρός είναι πολύ άσχημος στο Λονδίνο και ήδη έχουν αναβληθεί αρκετά ματς, μεταξύ των οποίων και αυτό της Μαρίας Σάκκαρη με τη Μάρτα Κόστγιουκ.

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς έχασε με 6-3 το πρώτο σετ από τον Ντόμινικ Τιμ και προηγείται με 3-4 (χωρίς μπρέικ) στο δεύτερο, αλλά ακόμα δεν είναι σίγουρη η… τύχη αυτού του αγώνα.

Ο αντίπαλος του νικητή, πάντως, θα βγει σίγουρα σήμερα, αφού Πένιστον-Μάρεϊ θα παίξουν στο κεντρικό court.