Οι «ερυθρόλευκοι» κέρδισαν στον πρώτο τελικό με 3-1 σετ.

O Oλυμπιακός παρότι βρέθηκε να χάνει με 1-0 σετ νίκησε τον ΠΑΟΚ με 3-1 σετ στον πρώτο τελικό και έκανε το πρώτο βήμα για την κατάκτηση του πρωταθλήματος της Volley League.

Οι ερυθρόλευκοι από το 2ο σετ έκαναν μία από τις εμφανίσεις της σεζόν καθώς τους βγήκε η τακτική, κράτησαν άριστη υποδοχή και ανέβασαν την αποτελεσματικότητά τους σε επίθεση και μπλοκ περιορίζοντας τις επιθέσεις του ΠΑΟΚ.

Αντίθετα, ο Δικέφαλος με 54% αποτελεσματικότητα στην επίθεση κυριάρχησε στο 1ο σετ αλλά από εκεί και πέρα έδειξε διαφορετικά πρόσωπο, με ανεμικό σερβίς και άνυδρη επίθεση.

Δεν είναι τυχαίο πως μόνο δύο παίκτες του, ο Βαν ντε Ντρις και ο Ράπτης σημείωσαν διψήφιο αριθμό στην επίθεση.

Καλός ο Σκρεντάου στο σερβίς, ειδικά στο 1ο σετ που από το 20-20 έκανε σερί 5-0 και έδωσε το σετ στον ΠΑΟΚ για το 0-1.

Από τον Ολυμπιακό δεν υστέρησε κανείς και ο Τράβιτσα έδωσε πραγματικό ρεσιτάλ μοιράζοντας τέλεια το παιχνίδι μετά και την καλή υποδοχή που παρήγαγαν οι Κουμεντάκης, Ιντάλγκο και Τζιάβρας.

Εξαιρετική δουλειά έγινε και στο μπλοκ με τον Δημοσθένη Λινάρδο να σημειώνει τους 4 πόντους από μπλοκ από τους 9 που πήρε ο Ολυμπιακός (έναντι μόλις 5 του ΠΑΟΚ).

Ενδιαφέρον σημείο του αγώνα το 16-18 του 4ου σετ. Εκεί ο ΠΑΟΚ πίεσε για να οδηγήσει το ματς στο τάι μπρέικ αλλά οι δύο επιθέσεις του Ιντάλγκο και το εξαιρετικό σερβίς του Κουμεντάκη που άνοιξε τρύπες στην υποδοχή της παλιάς του ομάδας έβαλαν τον Ολυμπιακό στη θέση του οδηγού.

Με καθοριστικό σερί 3-0 ο Ολυμπιακός προσπέρασε 19-18 ενώ στο 21-21 ο Ιντάλγκο έδωσε το δικό του ρεσιτάλ από το σερβίς και με 3 προσωπικούς πόντους (από σερβίς, μπλοκ και σερβίς) και ένα τελείωμα του Στερν σε κόντρα επίθεση έγινε το 25-21 για το 3-1 σετ.