Κέρδισαν με 3-1 την Καλτσίτ Καμνίκ για το CEV Cup.

Αποφασιστικό βήμα πρόκρισης στη φάση των «16» του CEV Cup πραγματοποίησε η ομάδα βόλεϊ Γυναικών του Ολυμπιακού.

Στο πρώτο τους φετινό ευρωπαϊκό ματς, στο πλαίσιο των «32» της διοργάνωσης, τα κορίτσια του Θρύλου επικράτησαν με 3-1 σετ (18-25, 25-20, 27-29, 20-25) της Καλτσίτ Καμνίκ στη Σλοβενία και πήραν προβάδισμα στη «μάχη» της πρόκρισης στην επόμενη φάση!

Με πρώτη σκόρερ την Σάλας, με 18 πόντους (15 η Κούμπουρα, 15 η Γουίντερς), οι «ερυθρόλευκες» κυριάρχησαν στην έδρα της σλοβένικης ομάδας, κερδίζοντας με 25-18 το πρώτο σετ και με ανατροπή το τρίτο (από 27-26… 27-29) και το τέταρτο (από 19-16… 20-25) και «μπήκαν» με το «δεξί» για φέτος στην Ευρώπη!

Στη ρεβάνς των «32», στο κλειστό του Ρέντη «Μ. Μερκούρη» (20/12), η ομάδα του Λορέντζο Μιτσέλι χρειάζεται δύο κερδισμένα σετ κόντρα στην Καλτσίτ Καμνίκ, για να «σφραγίσει» το εισιτήριο για τη φάση των «16» του CEV Cup.

Ο Ολυμπιακός πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση στο πρώτο σετ, κυρίως από τα μέσα και έπειτα. Μπορεί τα κορίτσια του Θρύλου να βρέθηκαν πίσω με 7-5, όμως η Κούμπουρα ισοφάρισε (7-7), με την Χριστοδούλου να δίνει, με δύο διαδοχικούς άσσους, προβάδισμα +2 (7-9).

Η Κούμπουρα, με ωραία επίθεση, έκανε το 10-8, η Γουίντερς ανέβασε τη διαφορά στο +3 (10-13), ενώ η Ολμπρεχτ «έγραψε» το 15-11.

Στη συνέχεια, η Κούμπουρα «χτύπησε» ξανά, για το +5 (11-16) των «ερυθρόλευκων», με την Σάλας να «εκτοξεύει» το προβάδισμα στο +7 (12-19). Η Γουίντερς κέρδισε έναν ακόμα πόντο, για το 20-14, ενώ η Σάλας «τελείωσε» το σετ, με 25-18, για το 1-0.

Στο δεύτερο σετ, ο Ολυμπιακός ξεκίνησε καλά, φτάνοντας στο 6-4, με πόντο της Ολμπρεχτ.

Η Γουίντερς έκανε το 8-7 για τον Θρύλο, όμως οι γηπεδούχες αντέδρασαν και ξέφυγαν με 19-14. Η νεαρή Ζαφειρίου μείωσε σε 24-20, με τις «ερυθρόλευκες» να γνωρίζουν την ισοφάριση (1-1), με 25-20.

Στο τρίτο σετ, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 10-9, με επίθεση της Κούμπουρα, όμως η σλοβένικη ομάδα προσπέρασε με 11-10 και 14-10.

Η Κούμπουρα μείωσε σε 15-13, με άσσο, με την Γουίντερς να ισοφαρίζει (17-17). Η Καλτσίτ Καμνίκ έφτασε στο +4 (21-17), όμως η Κούμπουρα μείωσε σε 21-20 και η Σάλας σε 23-22!

Τα κορίτσια του Θρύλου βρέθηκαν πίσω με 27-26, όμως δεν «μάσησαν». Η Εμμανουηλίδου ισοφάρισε σε 27-27 και η Χριστοδούλου, με δύο σερί άσσους, «έγραψε» το 29-27 και το 2-1 σετ!

Οι «ερυθρόλευκες» ξεκίνησαν πολύ καλά στο τέταρτο σετ και με επίθεση της Γουίντερς, πήραν «αέρα» πέντε πόντων (6-11). Η Αμερικανίδα ακραία κράτησε το +5 (7-12), με νέο ωραίο καρφί, ενώ μετά από άουτ σερβίς των γηπεδούχων, ο Ολυμπιακός έφτασε στο 13-8.

Η ομάδα της Σλοβενίας πήρε ξανά «κεφάλι» στο σκορ (19-16), όμως ο Θρύλος πραγματοποίησε νέα μεγάλη ανατροπή!

Η Γουίντερς έκανε το 21-20, η Εμμανουηλίδου το 23-21, με μπλοκ, με την Χριστοδούλου να οδηγεί τις «ερυθρόλευκες» σε σετ μπολ/ματς μπολ (20-24). Η αρχηγός του Ολυμπιακού, ωστόσο, είπε την… τελευταία λέξη στη συνέχεια, αφού με εξαιρετικό μπλοκ, «τελείωσε» το ματς με 25-20, για το 3-1 στη Σλοβενία!

Τα σετ 1-3 (σε 1.47): 18-25 (22’), 25-20 (26’), 27-29 (32’), 20-25 (27’).

Η διακύμανση:

1ο σετ: 6-8, 11-16, 17-21, 18-25
2ο σετ: 7-8, 16-12, 21-15, 25-20
3ο σετ: 8-6, 16-14, 21-17, 27-29
4ο σετ: 6-8, 16-15, 20-21, 20-25

Οι πόντοι της Κάλτσικ Κάμνικ προήλθαν από 4 άσσους, 45 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 29 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού από 5 άσσους, 52 επιθέσεις, 4 μπλοκ και 38 λάθη αντιπάλων.

Κάλτσικ Κάμνικ (Γκρέγκορ Ρόζμαν): Ραντίσκοβιτς 10 (9/36 επ., 1 άσσος, 61% υπ. – 27% άριστες), Βοβκ 11 (9/26 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 31% υπ. – 19% άριστες), Ντόρντεβιρς 8 (6/10 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Χουτίνσκι 11 (5/12 επ., 6 μπλοκ), Πουτσέλι 18 (15/45 επ., 3 μπλοκ), Τσίζμαν 3 (1/5 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ) / Μπάνκο (λ. 28% υπ. – 11% άριστες), Μπόισα, Βουκόγιεβιτς.

Oλυμπιακός (Λορέντζο Μιτσέλι): Εμμανουηλίδου 5 (3/5 επ., 2 μπλοκ), Γουίντερς 15 (12/28 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ – 40% υπ., 20% άριστες), Ολμπρεχτ 6 (6/10 επ.), Σάλας 18 (17/38 επ., 1 άσσος – 48% υπ., 38% άριστες), Κούμπουρα 15 (13/38 επ., 2 άσσοι), Χριστοδούλου 5 (4/4 επ., 1 μπλοκ) / Κοσμά (λ. 40% υπ., 13% άριστες), Τσιτσιγιάννη, Ζαφειρίου, Αντωνακάκη (λ. 29% υπ., 7% αριστες).

Λορέντζο Μιτσέλι: «Ήταν ένας δύσκολος αγώνας, τα κορίτσια άξιζαν τη νίκη για τη μάχη που έδωσαν στο γήπεδο. Συγχαρητήρια σε όλη την ομάδα, είναι μόνο το πρώτο βήμα. Πρέπει να είμαστε συγκεντρωμένοι, για να κερδίσουμε και την επόμενη Τρίτη και να προκριθούμε».