Οι «ερυθρόλευκες» έκαναν το μπρέικ στη Θεσσαλονίκη.

Ο Ολυμπιακός υποχρέωσε τον ΠΑΟΚ στην πρώτη του φετινή εντός έδρας ήττα και απέκτησε το πάνω χέρι για την πρόκριση στους τελικούς της Volley League Γυναικών, καθώς η σειρά κρίνεται στις δύο νίκες και οι «ερυθρόλευκες» υποδέχονται το ερχόμενο Σάββατο (22/04, 19.00) τις «ασπρόμαυρες» στο κλειστό του Ρέντη.

Με τη Βίλμα Σάλας να κάνει σπουδαία εμφάνιση και τις Εμμανουηλίδου, Λαμπρούση να κυριαρχούν πάνω στο φιλέ, ο Ολυμπιακός πίεσε πάρα πολύ από τη γραμμή του σερβίς με τον ΠΑΟΚ να βγάζει αντίδραση και να προηγείται με 2-1, ωστόσο οι Πειραιώτισσες έκαναν ανατροπή στην ανατροπή και έφτασαν στη νίκη.

Στο πρώτο σετ ο Ολυμπιακός πήρε πολύ γρήγορα το προβάδισμα (1-3, 2-6) με τη διαφορά να μεγαλώνει συνεχώς (6-11, 8-15) καθώς ο ΠΑΟΚ μη έχοντας ποιοτική υποδοχή είχε πρόβλημα και στην επίθεση.

Αντιθέτως οι «ερυθρόλευκες» έπαιρναν με άνεση την αλλαγή και το 0-1 ήρθε με σχετική άνεση.

Στο δεύτερο σετ υπήρχε μεγαλύτερη ισορροπία στην αρχή, αλλά το 7-7 έγινε 10-7 με άσσο της Κάφρεϊ για να απαντήσει γρήγορα ο Ολυμπιακός ισοφαρίζοντας 11-11, όμως στο 13-13 οι Θεσσαλονικιές με επιμέρους σκορ 7-1 προηγήθηκαν με 20-14.

Οι «ερυθρόλευκες» με τις Τσιτσιγιάννη, Χριστοδούλου στην εξάδα μείωσαν σε 22-19 και με νέα κόντρα της Τσιτσιγιάννη πλησίασαν στο 23-21, αλλά επίθεση της Μερτέκη και μπλοκ της Κρολ διαμορφώθηκε το 25-21.

Μεγάλη μάχη και στο τρίτο σετ με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στην πρωτοπορία (3-2, 3-5, 9-8) και τον Ολυμπιακό μετά το 12-12 να παίρνει μια διαφορά και να φτάνει στο +3 (16-19) με άουτ της Κάφρεϊ.

Μετά το τάιμ του Φενόλιο η Μπλάνκο πήρε την αλλαγή κι η Ηλιοπούλου με τα σερβίς της έφερε την ανατροπή (20-19) και με μπλοκ της Κρολ στην Σάλας ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με 22-20.

Εκεί το τάιμ άουτ του Μιτσέλι έφερε την ανατροπή με την Σάλας να ισοφαρίζει με άσσο (22-22), αλλά αυτός ήταν ο τελευταίος «ερυθρόλευκος» πόντος με την Κρολ να δίνει ξανά το προβάδισμα στην ομάδα της και την Κάφρεϊ να τελειώνει το σετ με επίθεση και μπλοκ.

Στο δ’ σετ μέχρι το 13-14 υπήρχε μια σχετική ισορροπία με τον Ολυμπιακό να έχει πάντα το προβάδισμα και σε εκείνο το σημείο με πίεση στο σερβίς ξέφυγε με 13-17, χωρίς ποτέ ο ΠΑΟΚ να μπορέσει να βγάλει αντίδραση και το ματς να οδηγηθεί στο τάι μπρέικ.

Οι «ερυθρόλευκες» και πάλι με όπλο το σερβίς τους μετέτρεψαν το 3-3 σε 3-6 στην αρχή του τάι μπρέικ με την Γουίντερς λίγο αργότερα να στέλνει τη διαφορά στο +4 (4-8).

Ο Ολυμπιακός έφτασε στο 6-10, αλλά με δύο μπλοκ των Κρολ, Μπλάνκο ο ΠΑΟΚ μείωσε σε 9-10 για να φτάσουν οι «ερυθρόλευκες» και πάλι στο +3 (9-12) και με μπλοκ της Εμμανουηλίδου έφτασαν σε ματς μπολ.

Το πρώτο χάθηκε με την άουτ επίθεση της Σάλας, όμως η Κουβανή τελείωσε την επόμενη επίθεση χαρίζοντας στον Ολυμπιακό τη νίκη και το προβάδισμα για την πρόκριση στους τελικούς του πρωταθλήματος.