Νίκησε τον ΠΑΟΚ στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής της Volley League.

Ο Ολυμπιακός νίκησε δίκαια 3-1 τον ΠΑΟΚ στο ντέρμπι κορυφής της 9ης αγωνιστικής και αναδείχτηκε πρωταθλητής χειμώνα στη Volley League, εξασφαλίζοντας ξεκάθαρο προβάδισμα 3 βαθμών.

Οι «ερυθρόλευκοι» έχοντας πρωταγωνιστή τον Ραφαήλ Κουμεντάκη αλλά και τους Στερν, Παγιένκ νίκησε τον ΠΑΟΚ καθαρά σε ένα μέτριο ποιοτικά παιχνίδι που όμως ανέβασε ρυθμούς στο 3ο και στο 4ο σετ. Ο Ολυμπιακός πήρε εύκολα τα δύο πρώτα σετ.

Ο ΠΑΟΚ με την είσοδο του Σωτηρίου στη θέση του Ράπτη από την αρχή του 3ου σετ ισορρόπησε την υποδοχή του και κατάφερε να πάρει τους σίγουρους πόντους από την «αλλαγή» και με όπλο το μπλοκ να εξασφαλίσει διαφορά 2-3 πόντων που του έδωσαν και το σετ.

Μεγάλη μάχη έγινε στο 4ο σετ, με τον Ολυμπιακό να είναι καλύτερος σε όλα τα ποιοτικά στοιχεία και ειδικά σε υποδοχή και αποτελεσματικότητα επίθεσης αλλά και στην άμυνα.