Με το… δεξί το ντεμπούτο του Νίκου Αντωνιάδη στον «ασπρόμαυρο» πάγκο.

Νικηφόρο ήταν το ντεμπούτο του Νίκου Αντωνιάδη στον πάγκο του ΟΦΗ, σε ένα ακόμα ματς «χωρίς αύριο» με αντίπαλο τον Πήγασο Πολίχνης.

Η ομάδα του Ηρακλείου με πρωταγωνιστή τον Γιώργο Τζιουμάκα νίκησε με 3-0 και πήρε πολύτιμο τρίποντο για τη 2η αγωνιστική των πλέι άουτ της Volley League και διατήρησε τις ελπίδες που έχει για παραμονή.

Ο ΟΦΗ θα προσπαθήσει να κάνει το απόλυτο στα τέσσερα ματς που του απομένουν, ώστε να προλάβει έστω και τον Άθλο Ορεστιάδας.

Ο Πήγασος μαθηματικά δεν έχει εξασφαλίσει την παραμονή του. Χρειάζεται δύο βαθμούς σε τέσσερα ματς.

Με τον Νίκο Αντωνιάδη στο τιμόνι η ομάδα του ΟΦΗ έδειξε διάθεση και πάθος και δικαιώθηκε με αυτό το πολύτιμο τρίποντο.

Να σημειωθεί πως πριν από λίγες ημέρες οι δύο ομάδες είχαν αναμετρηθεί και πάλι στο ίδιο γήπεδο για την 18η αγωνιστική και ο Πήγασος είχε νικήσει 3-0 σετ.

Στα δύο πρώτα σετ ο ΟΦΗ ήταν εντυπωσιακός με κυριαρχία σε σερβίς, μπλοκ και κόντρα επίθεση.

Μεγάλη μάχη έγινε στο 3ο σετ, στο οποίο οι δύο ομάδες πάλεψαν πόντο πόντο και ο αγώνας κρίθηκε 27-25 με επίθεση του Τζιουμάκα και μπλοκ του Βαϊόπουλου στον Σακόγλου.

Στο 1ο σετ με το σερβίς του Τζιουμάκα ο ΟΦΗ έκανε σερί 3-0 και ξέφυγε 12-8 και στη συνέχεια Τζιουμάκας και Σικούκου έκαναν σερί 5-0 για το 22-12. Το σετ έκλεισε με τον άσσο του Τζιουμάκα για το 25-15.

Στο 2ο σετ πάλι ο ΟΦΗ ξέφυγε με σερί 3-0 για το 12-8, ενώ στο 22-17 είχε κάνει σερί 3-0 για το 25-17 με τελευταίο πόντο τον άσσο του Σικούκου.

Μάχη πόντο πόντο δόθηκε στο 3ο σετ. Ο ΟΦΗ με άσσο του Τζιουμάκα προηγήθηκε 15-12. Κρατήθηκε η διαφορά μέχρι το 22-19 αλλά ο Πήγασος μείωσε σταδιακά το σκορ και ισοφάρισε 23-23 με τον άσσο του Πετσιά.

Ο Τζιουμάκας έκανε το 24-23, ο Αρμενάκης με επίθεση ισοφάρισε 24-24.

Ο Μπλούμπεργκς έκανε το 25-24, αλλά ο Σικούκου έχασε το σερβίς (25-25) και ο αγώνας κρίθηκε με την επίθεση του Τζιουμάκα και το μπλοκ του Ηλιόπουλου στον Σακόγλου για το 27-25.