Τσιτσιπάς και Ίσνερ είχαν τεθεί αντιμέτωποι άλλες έξι φορές, με τον Έλληνα τενίστα να έχει 4 συνεχόμενες νίκες απέναντι στον Καναδό που τον είχε νικήσει τις δύο πρώτες φορές.

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς  στα προημιτελικά του Σινσινάτι. αντιμετώπισε τον Τζον Ίσνερ, ο οποίος επικράτησε του Σεμπάστιαν Κόρντα 2-1 σετ και πήρε την πρόκριση για την οκτάδα του τουρνουά.

Ο Έλληνας πρωταθλητής κέρδισε τον Ντιέγκο Σβάρτσμαν στο δεύτερο αγώνα του στο τουρνουά του Σινσινάτι με 2-0 σετ.

Στο πρώτο σετ είχαμε μεγάλες μονομαχίες και οι δύο αντίπαλοι ήταν συνεχώς κοντά στο σκορ. Τελικά μόλις ο Τσιτσιπάς ισοφάρισε σε 6-6 είχαμε διακοπή στον αγώνα στο τέλος του 1ου σετ λόγω βροχόπτωσης.

Μετά από μισή ώρα διακοπή άρχισε ξανά ο αγώνας και ο Τσιτσιπάς έκανε το 7-6 και πήρε το πρώτο σετ.

Στο δεύτερο σετ είχαμε ξανά ομηρικές μάχες και τα λάθη και οι λεπτομέρειες ήταν αυτά που καθόρισαν το τελικό αποτέλεσμα. Τελικά ένα διπλό λάθος του Έλληνα τενίστα έδωσε το δικαίωμα να κάνει το μπρέικ ο Ισνερ να ισοφαρίσει σε 6-6 και τελικά να κερδίσει το σετ 7-6.

Όλα παίχτηκαν στο τρίτο και τελευταίο σετ. Εκεί ο Τσιτσιπάς απέφυγε τα λάθη και αφού έκανε το μπρείκ στον Ίσνερ κατάφερε να παρει το σετ 6-3 και την νίκη.

Πέρασε στην ημιτελική φάση του τουρνουά και παίζει με Μεντβέντεφ ο Έλληνας τενίστας