Σε δύσκολη θέση η Ελλάδα απέναντι στην Ιταλία.

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς και η Μαρία Σάκκαρη ηγούνται της Εθνικής Ελλάδας τένις, η οποία αγωνίζεται στο νεοσύστατο United Cup στο Περθ.

Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα κληρώθηκε να αγωνιστεί επί αυστραλιανού εδάφους, με αντιπάλους το Βέλγιο και τη Βουλγαρία, τους οποίους αμφότερους κέρδισε.

Τα υπόλοιπα μέλη της «γαλανόλευκης» αποστολής είναι οι Μιχάλης Περβολαράκης, Στέφανος Σακελλαρίδης, Πέτρος Τσιτσιπάς, Δέσποινα Παμαμιχαήλ, Βαλεντίνη Γραμματικοπούλου και Σαπφώ Σακελλαρίδη.

Οι αγώνες συνεχίστηκαν με τη «γαλανόλευκη» να παίζει κόντρα στην Ιταλία, για τα ημιτελικά.

Ωστόσο, η χώρα μας υπολείπεται με 2-0, μετά τις δύο ήττες που γνώρισε στους πρώτους αγώνες, και με ακόμα μία ήττα θα αποκλειστεί.

Η Μαρία Σάκκαρη έχασε με 2-1 σετ (6-3, 6-7, 7-5) από την Μαρτίνα Τρεβιζάν, σε τρεις ώρες και δεκαπέντε λεπτά.

Ούτε ο Στέφανος Σακελλαρίδης τα κατάφερε απέναντι στον Λορέντζο Μουζέτι, από τον οποίο ηττήθηκε με 2-0 σετ (6-1, 6-1).

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς θα προσπαθήσει να διατηρήσει «ζωντανή» την Ελλάδα, με αντίπαλο τον Ματέο Μπερετίνι, νούμερο 16 στην παγκόσμια κατάταξη (07/01, 08.00).