Ολοκλήρωσε την παρουσία του στο ATP Finals ο 24χρονος τενίστας.

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς τέθηκε αντιμέτωπος με τον  Αντρέι Ρούμπλεφ στο Τορίνο, στον τρίτο αγώνα του στο ATP Finals.

Επρόκειτο για ματς-«τελικό», καθώς ο νικητής θα εξασφάλιζε την παρουσία του στα ημιτελικά της διοργάνωσης.

Ο 24χρονος τενίστας δεν τα κατάφερε απέναντι στον Ρώσο αντίπαλό του, γνωρίζοντας την ήττα με 2-1 σετ (6-3, 3-6, 2-6).

Έτσι, ολοκλήρωσε την παρουσία του επί ιταλικού εδάφους με δύο ήττες (είχε χάσει και από τον Νόβακ Τζόκοβιτς) και μία νίκη, απέναντι στον Ντανιίλ Μεντβέντεφ.

Αν και προηγήθηκε, κατακτώντας το πρώτο σετ, ο πρωταθλητής μας κατέρρευσε στα άλλα δύο. Ο αντίπαλός του εκμεταλλεύτηκε τα λάθη του και τα νεύρα του κι έφερε τα πάνω-κάτω, παίρνοντας τη νίκη-πρόκριση στους «4».