Κέρδισε με 2-0 σετ, σε λιγότερη από μιάμιση ώρα, την Κλάρα Μπιρέλ.

Με το… δεξί ξεκίνησε τις φετινές υποχρεώσεις της στο Rolland Garros η Μαρία Σάκκαρη, παίρνοντας άνετη νίκη με 2-0 σετ απέναντι στην Κλάρα Μπιρέλ.

Η Ελληνίδα τενίστρια, νούμερο 4 στην παγκόσμια κατάταξη, έδειξε τη δυναμική της με το… καλημέρα στη διοργάνωση και προκρίθηκε με άνεση στο δεύτερο γύρο.

Τον αγώνα, που διήρκησε μία ώρα και 28 λεπτά, παρακολούθησε από την κερκίδα του «Philippe Chatrier» και ο Τιερί Ανρί.

Η 26άχρονη πρωταθλήτρια κατέκτησε με 6-2 το πρώτο σετ και με 6-3 το δεύτερο απέναντι στη Γαλλία, Νο 95 στον κόσμο.

Επόμενος αντίπαλός της θα είναι η Καρολίνα Μούχοβα, Νο 75. Η Τσέχα, στο πλαίσιο του πρώτου γύρου, απέκλεισε με 2-0 σετ (6-3, 6-3) τη Γαλλίδα Καρόλ Μονέ.