Νεό εμπόδιο για την Μαρία Σάκκαρη στο WTA 500 του Βερολίνου

Νεό εμπόδιο για την Μαρία Σάκκαρη στο WTA 500 του Βερολίνου, και στα δύσκολη μονομαχία για τα ημιτελικά, απέναντι στη Μπέντσιτς.

Η νικήτρια θα έρχονταν αντιμέτωπη με την  Κόκο Γκοφ ή Ονς Ζαμπέρ.

Σάκκαρη και Μπέντσιτς,  είναι και καλές φίλες, είχαν αναμετρηθεί μόλις 1 φορά σε επίσημο αγώνα. Το 2020 στο μίτινγκ της Αγίας Πετρούπολης στα προημιτελικά. Η Ελληνίδα τενίστρια είχε επικρατήσει  με 2-1 σετ. .

Με δύο σερί άσους πήρε το πρώτο game η Σάκκαρη, δείχνοντας από νωρίς τα δόντια της.

Η Μπέντσιτς όμως έδειξε πως είναι δύσκολη να την κερδίσεις. Γύρισε με δύο σερί game, κάνοντας το 2-2 απέναντι στη Σάκκαρη.

Νικήτρια στο πρώτο σετ η Σάκκαρη. Η Ελληνίδα τενίστρια έκανε το πρώτο βήμα για τον τελικό του Open στο Βερολίνο.

Η απάντηση από την Μπέντσιτς όμως ήταν άμεση.

Η Σάκκαρη προσπάθησε, ακύρωσε τέσσερα break της Ελβετής, όμως η αντίπαλος τηςδεν αστόχησε στο πέμπτο πλεονέκτημα και έκανε το πρώτο break point στο 2ο σετ.

Με το σκορ στο 1-1 η Σάκκαρη ρίχτηκε στη μάχη για το κρίσιμο σετ που ακολουθούσε…

Στο τελευταίο σετ όμως η Μπέντσιτςήταν ανώτερη και κατάφερε να ολοκληρώσει την ανατροπή και να πάρει την νίκη με 2-1. Δείχνοντας ετοιμότητα στα μπρέικ πόιντς της αντιπάλου της.

Αποκλεισμός για την Σάκκαρη και τέλος το Βερολίνο…