Ο Αχμέντ Αμπντελβαχέντ δεν θα χαρεί για πολύ το μετάλλιο που κατέκτησε στο Μόναχο...

Ο Αχμέντ Αμπντελβαχέντ δεν θα χαρεί για πολύ το μετάλλιο που κατέκτησε στο Μόναχο στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα στίβου.

Το ευρωπαϊκό πρωτάθλημα που διεξήχθη πρόσφατα στην Γερμανία έβγαλε πρωταθλητές και… ηττημένους. Όπως συνηθίζεται μετά από κάθε μεγάλη διοργάνωση όλοι οι αθλητές περνούν από έλεγχο ντόπινγκ ώστε να διαπιστωθεί ότι το αποτέλεσμά τους ήταν fair!

Ένας Ιταλός δρομέας όμως έπεσε στην… παγίδα. Κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο στα 3.000 μέτρα στιπλ αλλά θα αναγκαστεί να το επιστρέψει πίσω.

Σε έλεγχο λοιπόν που διενεργήθηκε, ο Αχμέντ Αμπντελβαχέντ βρέθηκε θετικός σε απαγορευμένη ουσία και εκτός από το μετάλλιο έχασε και το πρεστίζ του…