Τραγικό θάνατο βρήκε ο Αμπνταλέλάχ Χαρούν! Ο δρομέας του Κατάρ – με καταγωγή από το Σουδάν- σκοτώθηκε σε τροχαίο δυστύχημα. Ο Χαρούν έχει κατακτήσει χάλκινο μετάλλιο στα 400 μέτρα στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα το 2017. Νωρίτερα, έγινε και πρωταθλητής Ασίας. Μάλιστα, το πέτυχε κάνοντας ρεκόρ Ασίας με 44,27″ επίδοση. Ήταν η καλύτερη για αθλητή κάτω των […]

Τραγικό θάνατο βρήκε ο Αμπνταλέλάχ Χαρούν!

Ο δρομέας του Κατάρ – με καταγωγή από το Σουδάν- σκοτώθηκε σε τροχαίο δυστύχημα.

Ο Χαρούν έχει κατακτήσει χάλκινο μετάλλιο στα 400 μέτρα στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα το 2017. Νωρίτερα, έγινε και πρωταθλητής Ασίας. Μάλιστα, το πέτυχε κάνοντας ρεκόρ Ασίας με 44,27″ επίδοση. Ήταν η καλύτερη για αθλητή κάτω των 20 ετών.

Την επόμενη χρονιά κέρδισε τον ίδιο τίτλο και στον κλειστό στίβο, ενώ συμμετείχε και στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Ρίο Ντε Τζανέιρο.

Δυστυχώς, το τροχαίο δυστύχημα στέρησε από τον αθλητισμό και τη ζωή, έναν πολύ αξιόλογο αθλητή.