Μοναδικές στιγμές πρόσφεραν οι Έλληνες κωπηλάτες στην αυλαία του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος Κ23.

Άλλα τέσσερα μετάλλια είχαμε στο Βαρέζε, στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Κωπηλασίας κάτω των 23 ετών, για την ελληνική αποστολή.

Η χώρα μας έφθασε στα συνολικά έξι μετάλλια στη διοργάνωση, αποδεικνύοντας πως το μέλλον στο άθλημα είναι όλο δικό της, με τόσους ταλαντούχους αθλητές και αθλήτριες.

Η Ιωάννα Ασβεστά και η Ελβίρα Αργυράκη κατέκτησαν την πρώτη θέση στον μεγάλο τελικό της δίκωπου με χρόνο 7:16.95 και αναδείχθηκαν παγκόσμιες πρωταθλήτριες.

Οι Σοφία Δαλίδου και Στυλιανή Νατσιούλα επίσης κατέκτησαν το χρυσό μετάλλιο, στο διπλό. Μάλιστα, ο χρόνος τους 6:57.40 αποτελεί και νέο παγκόσμιο ρεκόρ στην κατηγορία τους.

«Χρυσή» ήταν και η Κατερίνα Γκόγκου στο σκιφ Νεανίδων με χρόνο 7:35.64, αφήνοντας σχεδόν έξι δευτερόλεπτα πίσω της την Ιταλίδα Σπίριτο (7:41.09)!

Το τετραπλό σκιφ των Εφήβων, από την πλευρά του, πλασαρίστηκε τρίτο. Οι Παναγιώτης Αδάμ, Απόστολος Λυκομήτρος, Νίκος Χωλόπουλος και Δημήτρης Παπάζογλου έκαναν χρόνο 5:53.18 και βρέθηκαν πίσω από την Τσεχία (5:50.83) και την Ιταλία (5:51.19).