Διπλή επιτυχία στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα.

Η Ελλάδα πανηγυρίζει την κατάκτηση δύο μεταλλίων, ενός ασημένιο κι ενός χάλκινου, στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κωπηλασίας Ανδρών-Γυναικών που διεξάγεται στο Μπλεντ της Σλοβενίας.

Ιστορικές στιγμές για δύο ελληνικά πληρώματα, τα οποία κατάφεραν να κατακτήσουν μετάλλια στα αγωνίσματά τους έπειτα από έντεκα χρόνια.

Στο διπλό σκιφ ελαφρών βαρών των Γυναικών οι Ζωή Φίτσιου και Μιλένα Κοντού έπειτα από ένα συγκλονιστικό τελικό κατάφεραν να τερματίσουν στη 2η θέση με χρόνο 6:54.78 και να κατακτήσουν το ασημένιο μετάλλιο.

Ήταν το πρώτο μετάλλιο της χώρας μας στο αγώνισμα από το μακρινό 2012 στο Βαρέζε, όταν και τότε οι Γιαζιτζίδου και Τσιάβου είχαν κατακτήσει το ασημένιο, και έβδομο συνολικά (5 χρυσά-2 ασημένια) στα διπλό ελαφρών των Γυναικών σε Ευρωπαϊκά Πρωταθλήματα.

Το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε η Βρετανία με 6:52.32 και το χάλκινο η Γαλλία με 6:55.30.

Η απονομή του ασημένιου μεταλλίου στις Κοντού-Φίτσιου:

Ασημένιες οι Κοντού-Φίτσιου:

Λίγα λεπτά μετά η γαλανόλευκη σημαία ανέβηκε ξανά στον ιστό των νικητών, προς τιμήν των Πέτρου Γκαϊδατζή και Αντώνη Παπακωνσταντίνου.

Στο αντίστοιχο αγώνισμα των Ανδρών τερμάτισαν στην 3η θέση ύστερα από πολύ μεγάλο συναγωνισμό, χάνοντας ουσιαστικά το ασημένιο για εκατοστά του δευτερολέπτου από την Ιταλία.

Η Ελλάδα είχε να κατακτήσει μετάλλιο και στο συγκεκριμένο αγώνισμα από το 2012, όταν οι Μαγδανής και Γιάνναρος είχε πάρει το χρυσό.

Έτσι, στο συγκεκριμένο αγώνισμα στα Ευρωπαϊκά Πρωταθλήματα φτάσαμε τα έξι μετάλλια (3 χρυσά, 2 ασημένια κι 1 χάλκινο).

Η ελληνική βάρκα τερμάτισε σε 6:15.99, οι Ιταλοί πήραν τη 2η θέση σε 6:15.06 και το χρυσό κατέκτησε η Ελβετία με 6:13.81.