Διπλή επιτυχία για τα ελληνική κολύμβηση στη Ρώμη.

Συνεπής στο… ραντεβού του με το βάθρο ήταν ο Απόστολος Χρήστου στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Υγρού Στίβου, που διεξάγεται στη Ρώμη.

Ο Έλληνας κολυμβητής, που αναδείχθηκε πρωταθλητής Ευρώπης στα 50μ. ύπτιο, αγωνίστηκε και στον τελικό των 100μ. ύπτιο.

Με χρόνο 52.24 κατέκτησε τη δεύτερη θέση και το ασημένιο μετάλλιο, με την πρώτη θέση να κατακτάει ο πρωταθλητής κόσμου και κάτοχος του παγκοσμίου ρεκόρ, Τόμας Τσεκόν, με επίδοση 52.21.

Το βάθρο των νικητών συμπλήρωσε ο Γάλλος, Γιοάν Εντόι Μπρουάρ, ο οποίος έκανε χρόνο 52.92.

Μετάλλιο, συγκεκριμένα το χάλκινο, πανηγύρισε και ο Κρίστιαν Γκολομέεβ με επίδοση 21.75 στα 50μ. ελεύθερο.

Νικητής στο αγώνισμα αναδείχθηκε ο Βρετανός Μπεν Πράουντ με 21.58, ενώ στη δεύτερη θέση βρέθηκε ο Ιταλός Λεονάρντο Ντεπλάνο με 21.60.

Όσον αφορά στα 200μ. μικτής ατομικής, στον τέταρτο τελικό της καριέρας του, ο Ανδρέας Βαζαίος έμεινε στην έκτη θέση με 1:59.55.