«Κιτρινόμαυρο» προβάδισμα τίτλου.

Η ΑΕΚ έκανε το 1-0 στη σειρά των τελικών της Handball Premier, επικρατώντας με 21-19 του Ολυμπιακού στο ΟΑΚΑ, σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι που είχε ανατροπές και κρίθηκε στις λεπτομέρειες.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για την «Ένωση» ήταν ο τερματοφύλακας Ιβάν Μάκτσεβιτς που τελείωσε το ματς με 17 επεμβάσεις σε 36 σουτ (47%), οι δύο σε πέναλτι κι ένα γκολ!

Ο Λευκορώσος έκρινε το ματς με δύο αποκρούσεις σε πέναλτι του Δομπρή στο 56΄ και σε τετ α τετ του Γκρατζάν στο 59:45 με το σκορ στο 20-19, ενώ πολύ καλή εμφάνιση έκανε ο Ηλιόπουλος (5 γκολ).

Οι «κιτρινόμαυροι» ήταν καλύτεροι στο πρώτο ημίχρονο, φτάνοντας ακόμα και στο +8 (13-5).

Ανώτερος στο δεύτερο μέρος ο Ολυμπιακός, με εξαιρετική άμυνα και πολύ καλούς Μπάουερ και Παπαβασίλη, φτάνοντας στην ανατροπή (19-20), αλλά έμεινε χωρίς γκολ στο τελευταίο δεκάλεπτο και η ΑΕΚ είχε τον τελευταίο λόγο στο ματς.

Την Τετάρτη (17/05 , 19.30) θα διεξαχθεί ο δεύτερος τελικός, στο κλειστό γυμναστήριο της Ηλιούπολης.

Τα πεντάλεπτα: 4-1, 6-3, 7-4, 10-5, 13-6, 15-9 (ημ.), 17-11, 17-15, 17-17, 18-19, 19-19, 21-19.

ΑΕΚ (Αλβανός): Μάτσκεβιτς 1, Αραμπατζής 2, Τικ, Ζίβκοβιτς, Μαντάλινιτς 7, Νικολαϊδης, Τσέπιτς 1, Ηλιόπουλος 5, Παπαδιονυσίου 3, Λιάπης, Άρσιτς, Σόκολιτς, Τσιτομπί, Ρογκούλσκι, Λέμος, Κεδέρης 2.

Ολυμπιακός (Γραμματικός): Κοτανίδης, Νιοκάς 1, Καραμπουρνιώτης 1, Παπαβασίλης 5, Κανδύλας, Μπάγιος 1, Παπαδόπουλος 4, Δομπρής 1, Mπουρζέ, Πασσιάς, Μοντόρο 2, Σλαβούλιτσα 1, Οστρούτσκο 2, Γκράτζαν 1, Μιχαηλίδης, Μπάουερ.