O Μαξ Πάροτ δεν εγκατέλειψε την μάχη του κόντρα στον καρκίνο και εν τέλει ανταμείφθηκε με ένα χρυσό μετάλλιο.

Το να κατακτήσει κάποιος αθλητής ένα μετάλλιο στους Ολυμπιακούς Αγώνες σίγουρα δεν αποτελεί εύκολη υπόθεση. Όμως όταν αυτό περιλαμβάνει πρόβλημα υγείας τότε το έργο του γίνεται ακόμα πιο αξιοθαύμαστο.

Κάτι τέτοιο συνέβη στην περίπτωση του αθλητή της χιονοσανίδας, Μαξ Πάροτ, ο οποίος κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο έχοντας περάσει ένα πολύ σοβαρό ζήτημα υγείας.

Ο 27χρονος Καναδός κατέλαβε την πρώτη θέση με 90,96 βαθμούς, στην δεύτερη από τις τρεις προσπάθειες του στον τελικό του αγωνίσματος.

Πιο αναλυτικά, λίγους μήνες αφότου κατέκτησε το αργυρό μετάλλιο στους Χειμερινούς του 2018, διαγνώστηκε με καρκίνο του λεμφικού συστήματος.

Οι χημειοθεραπείες αλλά και το ίδιο το πρόβλημα δεν έβαλαν τέλος στην καριέρα του παρά μόνο την εμπόδισαν για έξι μήνες, προκειμένου να ακολουθήσει την θεραπευτική αγωγή.