Η Εθνική μας ανέβηκε στο δεύτερο σκαλί του βάθρου στα 20.000μ. Γυναικών.

Με ένα μετάλλιο στις αποσκευές τους επιστρέφουν από το Ομάν τα μέλη της Εθνικής Ελλάδας Γυναικών.

Στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Ομάδων Βάδην, που έλαβε χώρα στη Μουσκάτ, οι Ελληνίδες δρομείς ανέβηκαν στο δεύτερο σκαλί του βάθρου των νικητών στα 20.000μ.

Ήταν εξ αρχής στόχος τους και τα κατάφεραν, με τις πέντε πρωταθλήτριές μας να δίνουν τον καλύτερο εαυτό τους.

Η Αντιγόνη Ντρισμπιώτη πλασαρίστηκε στην 6η θέση με χρόνο 1:34.54. Η Κυριακή Φιλτισάκου ακολούθησε 11η με χρόνο 1:38.53. Δύο θέσεις πιο πίσω, 13η, τερμάτισε η Χριστίνα Παπαδοπούλου με χρόνο 1:40.01.

Ακόμα, η Όλγα Φιάσκα ήταν 25η θέση με χρόνο 1:44.54 και η Έφη Κουρκουτσάκη τερμάτισε στην 34η θέση με χρόνο 1:47.44.

Την πρώτη θέση κατέκτησε η Κίνα. Το χάλκινο μετάλλιο κατέληξε στην Ινδία και εκτός βάθρου, στην τέταρτη θέση, έμεινε η Λιθουανία.