Η ΑΕΚ συνεχίζει να απογοητεύει τους φίλους της. Μετά την ήττα από την Τρεβίζο για τους ομίλους του Champions League επέστρεψε στο Ελληνικό πρωτάθλημα.  Υποδέχτηκε τον Άρη.

Η ΑΕΚ με ρεκόρ 1-2 μετά από τρεις αγωνιστικές, ενώ ο Άρης με 1-2 επίσης. Κακό το ξεκίνημα και για τις δύο ομάδες.

Χαμηλό σκορ στην αρχή του αγώνα. Η ΑΕΚ πηγαίνει σε αργές οργανωμένες επιθέσεις, και ο Άρης σε πολύ γρήγορες. Αρχικά ο  Στέλιος Πουλιανίτης έδωσε επιθετικές ανάσες στον φιλοξενούμενο. Ισορροπία στην πρώτη περίοδο με 15 – 15.

Ο Πετρόπουλος παίρνει την κατάσταση πάνω του και με 8 συνεχόμενους πόντους δίνει το προβάδισμα στην ΑΕΚ στην 2η περίοδο. Με άξιο συμπαραστάτη τον Ίαν Χάμερ που βρήκε 11 πόντους με 4/4 δίποντα και 3/4 βολές,

Τελικά στο ημίχρονο η ΑΕΚ μπροστά σε ένα αγώνα κανονικό ντέρμπι με 38 – 33.

Στο δεύτερο μέρος ο δικέφαλος ήταν καλύτερος αν και δεν μπορούσε να πάρει διαφορά ασφαλείας. Ο Άρης με πολλές λάθος και βιαστικές αποφάσεις στην επίθεση. Ήταν μες τον αγώνα λόγο της άμυνας του. Πολύ καθοριστικός ο Πετρόπουλος.

Στο τέλος κυριολεκτικά ο Άρης έκανε την αντεπίθεση του και πέρασε μπροστά στο τελευταίο λεπτό. Ο Ζίριους Γουίλιαμς με καθοριστικά τρίποντα έβαλε τον φιλοξενούμενο στον αγώνα.

Αλλά τελευταίος μίλησε ο Πετρόπουλος ξανά που έβαλε μεγάλο καλάθι και έκανε το 64-63. Έχασε την συμπληρωματική βολή αλλά ο Άρης στα 4″ που έμεναν δεν πρόλαβε να κάνει τίποτα.

Οι διαιτητές: Κορομηλάς, Τζιοπάνος, Ανδρικόπουλος

ΑΕΚ (Δέδας): Κολόμ 9 (3/6 δίποντα, 1/7 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 3 κλεψίματα). Παππάς 4 (0/2 τρίποντα, 4/4 βολές, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ). Γκρίφιν 9 (3/4 δίποντα, 3/5 βολές, 7 ριμπάουντ), Βαουλέτ 6, Χάμερ 14 (5/7 δίποντα, 4/6 βολές, 5 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα). Πετρόπουλος 13 (2/3 δίποντα, 3/7 τρίποντα), Ανγκόλα 9 (1), Φιλιππάκος, Γέλοβατς, Μαυροειδής

ΑΡΗΣ (Καστρίτης): Κάουαν 8 (1), Λόκετ 2 (1/8 σουτ), Γουίλιαμς 17 (1/7 δίποντα, 5/14 τρίποντα). Χάνλαν 12 (2/10 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 5/6 βολές, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 7 λάθη), Κώττας 4, Τζούστον 12 (5/5 δίποντα, 2/2 βολές, 18 ριμπάουντ). Καμάρας, Φίνκε, Πουλιανίτης 8 (1 τρίποντο, 3 ασίστ, 4 κλεψίματα)

Δείτε τις καλύτερες στιγμές του αγώνα

Ο Ανδρέας Πετρόπουλος πραγματοποιεί εξαιρετική εμφάνιση κόντρα στον Άρη, σκοράροντας με όλους τους τρόπους.

Με θεαματικό τρόπο σταμάτησαν τους παίκτες του Άρη οι Γκρίφιν και Χάμερ.